Materiał Partnera

Nagrobki – formy, kolory i stosowane kamienie naturalne

Nagrobki – formy, kolory i stosowane kamienie naturalne

Każdy z nas stanie w życiu przed ciężką próbą, jaką jest utrata bliskiej osoby. To zaś będzie w późniejszym czasie związane z koniecznością wyboru odpowiedniego nagrobka tak, aby upamiętnić zmarłego i podtrzymać pamięć o nim. Wiele osób niestety nie wie, jakie kolory, typy, czy też rodzaje materiałów wybrać na grobowiec rodzinny, czy też pojedynczy.

Z jakich kamieni wykonuje się nagrobki?

Nagrobki wykonywane są dzisiaj z bardzo trwałych surowców, którymi są kamienie naturalne. Bardzo popularnie wykorzystywane są marmury, granity, a także konglomeraty kwarcowe, czy lastriko. Warto przy tym jednak wiedzieć, że powinno się stawiać na droższe wyroby, ale znacznie bardziej trwałe. Konglomeraty mogą bowiem po kilkunastu latach tracić swoją elegancję, a nawet mogą wystąpić na nich pęknięcia, rysy, czy różne szczeliny. Takie uszkodzenia z pewnością nie wystąpią na płytach granitowych, a także na piaskowcach oraz marmurach. Ostatni z wymienionych surowców powinien jednak być stosowany tylko w niektórych przypadkach. Kolory marmuru, nie sprzyjają bowiem zachowaniu pełnej czystości nagrobków przez dłuższy czas.

Kolor nagrobka i jego forma

Obecnie najlepsze zakłady kamieniarskie, które wyspecjalizowane są między innymi w budownictwie cmentarnym, są w stanie zagwarantować różnego typu nagrobki. Mogą to być wielkie grobowce rodzinne, jak i pojedyncze lub podwójne płyty. W kulturze polskiej, najczęściej można się spotkać zaś z nagrobkami składającymi się z dwóch części – poziomej (dłuższej) i pionowej (krótszej). Wiele z grobów, jest również wykonywanych w samej wersji poziomej. Pionowe nagrobki występują na polskich cmentarzach stosunkowo rzadko.

Wracając jednak do stylistyki, warto wiedzieć, że wyznaczają ją nie tylko rodzaj zastosowanego kamienia naturalnego, ale także jego kolor. Obecnie panuje bardzo duża dowolność. Popularne są odcienie szarości, granatu, ciemnej zieleni, czerni, kremu, czy też burgund. Warto przy określaniu koloru nagrobka, kierować się jednak szybkością osadzania się na nim brudu. Z pewnością najwyższymi parametrami wyróżniają się granity i piaskowce, w ciemniejszych wersjach.

Jeśli chodzi zaś o kształty nagrobków, najlepsze firmy kamieniarskie gwarantują ich bardzo dużą różnorodność. Szczególnie można zauważyć to przy stylistyce tafli pionowych. Mogą one przybierać formy serca, łódki, krzyża, czy też łzy. Na nich zaś umieszczane są często płaskorzeźby, krzyże nierdzewne, a także złote literki z epitafium. Wiele przedsiębiorstw kamieniarstwa funeralnego oferuje również przytwierdzanie zdjęć zmarłych, a nawet dodatkowych ozdób na indywidualne życzenie!

Szeroką ofertą nagrobków w różnych wersjach kolorystycznych, czy materiałowych, wyróżnia się firma Budownictwo Ogólne i Cmentarne Bogdana Kozłowskiego, z Jarosławia. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo to, oferuje także wyjątkowe schody kamienne, czy też parapety oraz blaty. Z przykładowymi realizacjami, warto zapoznać się na stronie internetowej firmy!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz