Artykuł sponsorowany

Nadzór przyrodniczy i kompensacja przyrodnicza

Nadzór przyrodniczy i kompensacja przyrodnicza

Nadzór przyrodniczy polega na stałym lub okresowym monitoringu terenu inwestycji. Jego celem jest zapewnienie prawidłowego przebiegu budowy i funkcjonowania obiektu pod względem wymagań z zakresu ochrony przyrody. Jest on nieodzowny przy prowadzeniu różnorodnych przedsięwzięć. Jakie ?

Nadzór przyrodniczy jest wymagany przy wielu inwestycjach budowlanych. Najczęściej przy budowie dróg i autostrad, wałów przeciwpowodziowych, modernizacji linii kolejowych, regulacji i udrożnieniach cieków. Konieczność angażowania zespołu ekspertów wynika w tych przypadkach z zapisów decyzji środowiskowych, wydawanych przez właściwe miejscowo regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

Rodzaje nadzorów przyrodniczych

Nadzór przyrodniczy jest niezbędny, by w całości spełnić wymagania wynikające z przepisów i obowiązków nałożonych w decyzji środowiskowej. W praktyce służy ochronie gatunkowej i pozwala na uniknięcie szkód w środowisku. Wyróżnia się dwa rodzaje nadzoru przyrodniczego należą: herpetologiczny i ornitologiczny.

Nadzór herpetologiczny

Często przed wydaniem decyzji środowiskowej organy administracji publicznej wymagają ekspertyzy herpetologicznej. Zawiera ona ocenę oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na płazy i gady oraz zobowiązanie inwestora do prowadzenia monitoringu herpetologicznego w czasie realizacji i funkcjonowania inwestycji. Narzędziem umożliwiającym taki monitoring jest herpetologiczny nadzór przyrodniczy. Ekspertyza przedrealizacyjna powinna trwać rok. W przypadku oceny potencjalnego oddziaływania przedsięwzięcia na herpetofaunę konieczne jest wykonanie badań w okresie od marca do czerwca - gdy inwestycja może niszczyć miejsca rozrodu płazów i gadów oraz w marcu oraz sierpniu i wrześniu, gdy inwestycja koliduje ze szlakami migracyjnymi płazów. Do zadań specjalisty herpetologa należeć może również nadzór herpetologiczny - opiniowanie projektów przejść dla małych zwierząt i projektów zbiorników kompensacyjnych oraz kontrola pułapek i ogrodzeń zapobiegających wchodzeniu płazów i gadów na teren inwestycji.

Nadzór ornitologiczny

Tam, gdzie realizacja przedsięwzięcia może skutkować naruszeniem przepisów ochrony gatunkowej przez płoszenie, niepokojenie i zabijanie ptaków oraz niszczenie siedlisk powinien być sprawowany nadzór ornitologiczny. Polega on na kontroli i nadzorowaniu prac budowlanych i remontowych, aby nie naruszały one obowiązujących w Polsce przepisów ochrony gatunkowej.

Jeśli ochrona elementów przyrodniczych nie jest możliwa lub gdy wystąpią szkody w środowisku, niezbędne może okazać się przeprowadzenie kompensacji przyrodniczej. Przykładem działań kompensujących negatywne oddziaływanie inwestycji mogą być nasadzenia zamienne oraz montowanie budek dla ptaków oraz budowa zbiorników wodnych jako kompensacja utraty siedliska.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz