Materiał Partnera

Nadzór elektryczny w budynkach już funkcjonujących i przy ich budowie

Nadzór elektryczny w budynkach już funkcjonujących i przy ich budowie

Nadzór elektryczny może być dokonywany zarówno podczas realizowania inwestycji budowy danych budynków, jak i też w trakcie eksploatowania obiektów. Związany jest on zaś z oceną, czy dane sieci wewnętrzne instalacji elektrycznych, osprzętu i różnych urządzeń, są wykonane prawidłowo. Jest to ważne dla bezpieczeństwa użytkowania, a także dla np. optymalizowania kosztów za prąd!

Wymogi instalacji elektrycznych

Każda instalacja elektryczna, powinna być w okresie jej użytkowania w pełni bezpieczna dla odbiorców. Musi ona zatem spełniać warunki i określone przeznaczenie, które zostało wskazane w projekcie instalacji. Nadzorca elektryczny, ma zatem za zadanie określić, czy wszystkie komponenty wewnętrznej sieci, są eksploatowane poprawnie, a w przypadku jeszcze niezrealizowanych inwestycji, jego rolą jest kierowanie pracami – mowa o odbiorach instalacji, wskazywanie błędów w projektach i działaniach wykonawczych, czy też o tworzeniu rozwiązań optymalizacyjnych (np. wdrażanie urządzeń kompensujących moc bierną).

Kontrola stanu instalacji w budynkach już istniejących

Wszyscy właściciele i zarządcy budynków, czy to komercyjnych, czy to mieszkalnych, są zobowiązani do dokonywania okresowych kontroli stanu sprawności technicznej urządzeń i instalacji elektrycznych. Wykonują odpowiednie przeglądy właśnie certyfikowani nadzorcy elektryczni. Ważne jest bowiem, aby stan sprawności technicznej urządzeń oraz instalacji elektrycznych w budynku był kontrolowany tak, aby zapewnione było właściwe ich funkcjonowanie, w tym sprawność połączeń, osprzętu, sprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, uziemień oraz oporności izolacji przewodów.

Wyznaczenie prac instalatorskich

Nadzorca elektryczny jest również – jak już wspomniano – ważnym podmiotem na planie budowy. To on bowiem monitoruje wykonywanie wszystkich prac instalatorskich według założeń projektowych, a także prawnych. Warto przy tym wiedzieć, że coraz większa ilość firm remontowo-budowlanych posiada w swoich ekipach, właśnie nadzorców elektrycznych, którzy są nawet gotowi do budowy nowoczesnych rozdzielni elektrycznych np. dla ośrodków przemysłowych, szpitali, czy też wspólnot mieszkaniowych. Takie działania wykonuje między innymi firma PIOTR PATRYLAK, której główną specjalizacją są prace wykończeniowe i remontowe podejmowane dla klientów indywidualnych, a także biznesowych.

Warto wiedzieć! Według przepisów kontrole elektryczne powinny być przeprowadzane raz w roku, a polegają wtedy, na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne lub niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania budynku. 

Opracowanie:
Wieliszew, Książęca 3 lok. 206
tel. 504 982 681
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz