Materiał Partnera

Nadmiar wody na działce - co zrobić?

Nadmiar wody na działce - co zrobić?

Nadmiar wody na działce jest z pewnością uciążliwy dla jej właścicieli, warto zatem zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Ważna jest też przyczyna powstawania nadmiaru wilgoci, ponieważ jeżeli jest to spowodowane podnoszeniem się poziomu wód gruntowych będziemy korzystać z innych metod, niż w przypadku, gdy chodzi po prostu o zalegające na działce kałuże.

Drenaż opaskowy

Drenaż opaskowy jest używany wtedy, gdy trzeba poradzić sobie z zbyt wysokim poziomem wód gruntowych. Wykonuje się go z specjalnych rur drenarskich, które układane są dookoła fundamentów pod ich najwyższym punktem, oraz trochę pod najniższym - mniej więcej po środku. Rury perforowane następnie zostają otaczane w specjalnej obsypce filtracyjnej, czasem korzysta się też z geowłókna, a następnie rury podłączane są do kontrolnych studzienek, jak i do głównej studzienki zbiorczej, gdzie odprowadzana jest cała woda. Jest ona zazwyczaj umiejscowiona w taki sposób, aby w żaden sposób nie mogła zagrozić posesji. Następnie trzeba napełnić w jakiś sposób wykop dookoła fundamentów, a zatem warto skorzystać z piasku, żwiru czy nawet keramzytu.

Odwodnienie liniowe

Odwodnienie liniowe pozwala pozbywać się wody z działki, dzięki czemu nie będzie zatapiać naszych ścian lub piwnic, a na posesji nie będą zalegać kałuże. System odwodnienia liniowego składa się z kolei z kilku elementów umieszczanych zazwyczaj na powierzchni, choć w razie potrzeby można umieścić go pod gruntem. W liniowym odwodnieniu ważne jest aby wszystkie elementy były ze sobą odpowiednio połączone, czyli na końcu rur spustowych musi znaleźć się betonowa korytka z rusztem, który można na nią nałożyć. Następnie wpusty łączone są ze sobą poprzez wykorzystanie rur drenarskich, które powinny być ułożone pod odpowiednim kątem, aby woda nie stanęła w miejscu.Deszczówka jest przydatna do wielu rzeczy, z czego głównie wykorzystywana jest do nawadniania roślin. Jeżeli nasza posesja jest wyposażona w różnego rodzaju zraszacze, możemy podłączyć je do zbiornika z deszczówką, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo na wodzie. Zbiorniki betonowe nie będą tutaj najlepszą opcją, za to drewniane czy wykonane z tworzywa sprawdzą się idealnie. Aby nie rozwijały się żadne bakterie czy glony, powinieneś ustawić pojemnik w cieniu i przykrywać go. Jeżeli chcesz zainwestować w system odwadniania posesji, a boisz się pozostawiać zakup niezbędnych elementów firmie wykonującej montaż, ponieważ nie chcesz, aby wybrali jak najtańsze części, sprawdź ofertę firmy Armatura Joanna Kowalska, której specjalizacją jest armatura przemysłowa.

Opracowanie:
Bykowce, Przemyska 21
tel. 605 205 626
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz