Materiał Partnera

Nabycie sprzętu medycznego - zakup czy wypożyczenie?

Nabycie sprzętu medycznego - zakup czy wypożyczenie?

To, czy bardziej opłaca się zakupienie sprzętu medycznego, czy jego wypożyczenie, jest zależne od kilku kwestii: stanu i schorzenia osoby potrzebującej, naszego budżetu lub czasu, w którym będzie konieczne korzystanie z danego sprzętu. Z tego względu trudno jednoznacznie odpowiedzieć, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne – wszystko zależy od sytuacji.

 

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego lub używanego sprzętu, a także przedstawić te, w których bardziej opłacalne będzie wypożyczenie.

 

Kiedy zakupić sprzęt medyczny?

Kupno sprzętu medycznego może być niezbędne, jeśli musi być on dokładnie spersonalizowany pod nasze wymagania lub kiedy wymagają tego potrzeby wynikające z choroby. Wkładki ortopedyczne, gorsety, a nawet kołnierze muszą być dostosowane do konkretnego pacjenta, dlatego w tym przypadku pozostaje nam wyłącznie zakup nowego sprzętu. Również przedmioty o charakterze bardziej osobistym, takie jak krzesło toaletowe czy materac przeciwodleżynowy powinny być zakupione.

Sprzęt medyczny należy kupić również wtedy, kiedy korzystanie z niego będzie konieczne przez dłuższy okres. Nie opłaca się wypożyczać wózka inwalidzkiego, jeśli ktoś musi korzystać z niego przez cały czas. Dodatkowym atutem kupna jest w tym przypadku gwarancja, którą oferuje sklep medyczny. Możemy także regularnie korzystać z przeglądów i serwisu, co jest istotne w przypadku dużej eksploatacji sprzętu.

 

Wypożyczenie sprzętu medycznego

Wypożyczenie sprzętu medycznego będzie lepszą opcją, jeśli nie potrzebujemy go na dłużej. Po urazach potrzebujemy kul lub ortezy tylko przez krótki okres. Zakup nowego sprzętu będzie niepotrzebnym wydatkiem, dlatego lepiej zdecydować się na wypożyczenie.

Może się również okazać, że sprzęt będzie wymagał wymiany w krótkim czasie – na przykład w przypadku dzieci, które szybko rosną. Wówczas możemy znaleźć sprzęt do wypożyczenia w bardzo dobrym stanie, ponieważ nie był on intensywnie eksploatowany.

Skorzystanie z wypożyczalni sprzętu medycznego może być także rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ sprzęt możemy wypożyczyć nawet na jeden dzień. Jeśli potrzebujemy sprzętu na już, a jego zakup musi być odłożony w czasie, w wypożyczalni potrzebny sprzęt dostaniemy od ręki za niewielkie pieniądze.

 

Podsumowanie

Podsumowując, to czy kupić, czy wypożyczyć sprzęt medyczny zależy od kilku czynników. Na Śląsku zakupu nowych produktów, jak i wypożyczenia sprzętu możemy dokonać na przykład w sklepie medycznym Medicus. W skrócie: kupujemy sprzęt, który będzie używany przez dłuższy okres, spersonalizowany lub o charakterze bardziej osobistym. Wypożyczyć możemy sprzęt, którego potrzebujemy tylko na chwilę, a jego zakup na stałe nie będzie dla nas opłacalny.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz