Artykuł sponsorowany

Nabijania numerów nadwozia, podwozia lub silnika

Nabijania numerów nadwozia, podwozia lub silnika

Wszystkie pojazdy, które są dopuszczone do ruchu komunikacyjnego, posiadają swój unikalny numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. To właśnie on pozwala na rozpoznanie danego samochodu. Jest to ciąg 17 znaków, które informują o regionie, nazwie producenta i typie pojazdu oraz o unikatowości egzemplarza. Często w wyniku eksploatacji, a także wymiany części samochodowych po wypadku, należy w stacji kontroli pojazdów wykonać tak zwane nabijanie numerów nadwozia, podwozia lub silnika.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu możemy znaleźć w kilku miejscach. Pierwszym z nich jest pole „E” naszego dowodu rejestracyjnego. To właśnie ten numer musi zgadzać się z tymi umieszczonymi na elementach karoserii auta. Numer VIN można spotkać również na podszybie auta, a także na nadwoziu samochodowym. Niestety w wyniku wypadków, a także dużej eksploatacji, numery te zacierają się lub całkowicie znikają.  Ustawa dotycząca prawa o ruchu drogowym, a także rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, jasno wykazują, że każdy pojazd i jego elementy muszą posiadać tabliczki znamionowe. W przypadku ich utraty należy udać się do stacji kontroli pojazdów.

Stacja kontroli pojazdów – to tam wykonasz tabliczki znamionowe

Tabliczki znamionowe wykonuje się w takich warsztatach jak stacja diagnostyczna Wiesława Podlaszewskiego. To właśnie tego typu firmy są uprawnione do wykonywania przeglądów technicznych różnego rodzaju pojazdów i maszyn, a także do nabijania numerów nadwozia, podwozia i silnika. Działania takie nie są przeprowadzane przez zwykłe zakłady mechaniki pojazdów. Stacje diagnostyczne posiadają bowiem bardziej wykwalifikowaną w tym zakresie kadrę pracowników, którzy mają kompetencje konstruktorskie, mechaniczne, a także te związane z automatyką. W najlepszych stacjach kontroli pojazdów wykonasz kompleksową diagnostykę, przegląd instalacji LPG oraz pełną wulkanizację.

Kiedy należy wykonać tabliczkę znamionową zastępczą?

Procedura nabijania numerów podwozia rozpoczyna się w powiatowych wydziałach komunikacji i transportu poprzez złożenie odpowiedniego pakietu dokumentów oraz dokonaniu opłat. Dopiero wtedy można skorzystać z profesjonalnych usług motoryzacyjnych najlepszych stacji diagnostycznych. Tak zwane tabliczki znamionowe zastępcze z numerem VIN wykonuje się w następujących wypadkach:

  • brak numeru, jego utrata bądź zniszczenie (np. w wyniku działania korozji),
  • utrata aktualności treści tabliczki znamionowej – w związku ze zmianami konstrukcyjnymi pojazdu,
  • w przypadku wymiany elementów nadwozia itd. lub wtedy, kiedy przy jego naprawie tabliczka uległa zniszczeniu,
  • w przypadku sfałszowanego numeru lub jego zatarciu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz