Materiał Partnera

Na jakie zabiegi pielęgnacyjne musisz być gotowy, przygarniając pod swój dach psa?

Na jakie zabiegi pielęgnacyjne musisz być gotowy, przygarniając pod swój dach psa?
Adopcja psa wiąże się z wieloma obowiązkami, które spadną na każdego właściciela. I choć radość z nowego przyjaciela rekompensuje wszelki wysiłek włożony w opiekę i wychowanie, nie możesz zapominać o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Jest to między innymi regularne wyczesywanie martwej sierści oraz przycinanie pazurków. Czy będziesz w stanie wykonywać je samodzielnie, czy może wolisz zdecydować się na pomoc specjalisty?

W jaki sposób czyścić oczy i uszy psa?

W pierwszej kolejności trzeba zadbać oczywiście o czystość i komfort zwierzęcia. Drobne zabiegi pielęgnacyjne bez problemu wykonasz sam, a z czasem nabierzesz wprawy, aby stały się one czynnościami rutynowymi. Oczyszczanie oczu jest bardzo ważne, zwłaszcza u osobników, które mają tendencję do zwiększonej produkcji wydzieliny. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić naparem z rumianku lub innym domowym sposobem. Wystarczy wacik nasączony letnią wodą, ewentualnie solą fizjologiczną. Jeśli zauważysz prócz wydzieliny zaczerwienienie i obrzęk powiek, konieczna będzie wizyta u weterynarza.

W przypadku czyszczenia uszu wielu właścicieli ma obawy, że uszkodzi słuch swojego psa, wkładając zbyt głęboko wacik. Kanał słuchowy jest jednak tak zbudowany, że nie jest możliwe uszkodzenie słuchu, wykonując czynność z wyczuciem. Żeby właściwie oczyścić uszy z zalegającej wydzieliny, należy zakropić je odpowiednim preparatem, a następnie usunąć rozpuszczona wydzielinę przy użyciu kawałka waty owiniętego na pęsecie.

Jak zadbać o sierść i pazury?

Dużą rolę w pielęgnacji sierści i pazurów odgrywa właściwa dieta. Jeśli mimo regularnego wyczesywania martwych włosów oraz przycinania pazurków są one matowe i w złej kondycji, najwyraźniej pies wymaga dodatkowej suplementacji lub zmiany żywienia. Warto zrobić badania krwi, które pomogą postawić właściwą diagnozę i wraz z weterynarzem wybrać najlepszą karmę. Psy powinniśmy czesać jak najczęściej, aby uniknąć kołtunów. Ponadto, przynajmniej raz w tygodniu, warto przejrzeć sierść pod kątem pasożytów zewnętrznych, nawet jeśli zabezpieczamy swojego pupila odpowiednimi środkami. Pchły i kleszcze nie zawsze udaje się odstraszyć obrożami czy kroplami – zwłaszcza tymi z niższej półki.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać wszystkich zabiegów, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Studia pielęgnacji, takie jak krakowski salon MATUŚ świadczą kompleksowe usługi od kąpieli, poprzez strzyżenie, aż po czyszczenie gruczołów okołoodbytowych. Podczas pierwszej wizyty możesz poprosić psiego fryzjera o udzielenie porad w zakresie samodzielnego wykonywania niezbędnych zabiegów oraz właściwej pielęgnacji sierści.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz