Materiał Partnera

Na jakie okna dachowe się zdecydować?

Na jakie okna dachowe się zdecydować?
Okna dachowe to doskonały sposób na to, aby zapewnić na poddaszu użytkowym optymalną ilość naturalnego światła. Przed ich zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników, które będą miały wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także na wytrzymałość stolarki. Nie można zapominać o tym, iż każde przejście przez połać dachową, to miejsce bardzo newralgiczne, dlatego kwestią kluczową staje się również profesjonalny montaż. Co zatem warto wiedzieć o oknach dachowych?

Okno dachowe – parametry decydujące o jakości

Zasadniczym parametrem, który decyduje o jakości konkretnego okna, jest współczynnik przenikania ciepła, który dla całej konstrukcji oznaczany jest katalogowym skrótem Uw. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań warto zwrócić uwagę na 3 najczęściej spotykane rodzaje okien dachowych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o oknach dwuszybowych, od których inwestorzy zaczynają powoli odchodzić. Współczynnik Uw oscylujący w granicach 1,1, choć nie jest zły, znacznie odstaje od tego, czego wymagają klienci.

Optymalnym rozwiązaniem są okna trzyszybowe, charakteryzujące się obecnie najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Wspomnieć trzeba także o oknach czteroszybowych, przeznaczonych do budownictwa pasywnego. Okna te są rzeczywiście najcieplejsze, aczkolwiek ich wysoka cena często stanowi przeszkodę do zakupu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Okna dachowe – drewniane czy PCV?

Wybór materiału, z którego ma zostać wykonane okno dachowe, nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. W Pokojach dziennych takich jak sypialnie, salony, czy gabinety, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się okna z naturalnego i impregnowanego drewna sosnowego, które swoim wyglądem są w stanie nadać wnętrzu iście królewskiego klimatu.

W pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności warto postawić na okna PCV lub okna drewniano-poliuretanowe, które znajdują się w ofercie skandynawskiego producenta. Można w ten sposób znacząco wydłużyć żywotność okna, bez obaw o degradacyjny wpływ wilgoci.

Okna dachowe a sposób otwierania

Z punktu widzenia klienta ostatecznego bardzo ważne są kwestie pośrednio i bezpośrednio związane z komfortowym użytkowaniem okna. Klienci mają do wyboru zasadniczo 2 opcje. Jeżeli dolna krawędź okna znajduje się na wysokości mniejszej lub równej niż 1,30 m, to najpraktyczniejsza będzie klamka umieszczona u góry.

Jeżeli wysokość ta jest większa, to zdecydowanie postawić trzeba na klamkę dolną. O sposobie otwierania okna decyduje także rodzaj oraz wysokość umieszczania zawiasów. W niezwykle rozbudowanej ofercie asortymentowej znaleźć można m.in.

  • okna obrotowe,
  • okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu,
  • okna uchylo-obrotowe,
  • okna klapowe,
  • okna wyłazowe.

Wszystko po to, aby każdy użytkownik mógł znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie.

Z czego składa się okno dachowe?

Mówiąc o oknie dachowym, powinno mieć się na myśli całą jego konstrukcję. Mowa tu przede wszystkim o ościeżnicy, skrzydle, pakiecie szybowym, oraz kołnierzu uszczelniającym, który odpowiada za połączenie zewnętrznej strony okna z pokryciem dachowym.

Wszystkie te elementy mają wpływ na termikę stolarki, dlatego zdecydowanie warto zadbać o to, aby okna pochodziły od najbardziej renomowanych producentów. A co jeśli chodzi o montaż?

Montaż okna dachowego – postaw na najlepszych dekarzy!

Montażu okna dachowego można dokonać za pomocą dwóch metod. Chodzi o montaż między krokwiami oraz montaż na łatach. Choć na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że montaż okna połaciowego nie należy do najtrudniejszych, prawda okazuje się zupełnie inna. Aby ograniczyć możliwość powstawania mostów cieplnych oraz przecieków, trzeba w tej kwestii zaufać najbardziej doświadczonym dekarzom.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma Dekmar, która od lat zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie usług dekarskich na dosłownie najwyższym poziomie. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj nie tylko na montaż okien, ale także na wszystkie prace związane z położeniem pokrycia dachowego i wzniesieniem więźby.

Opracowanie:
Bolewice, Leśna 7A
tel. 668 112 415
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz