Artykuł sponsorowany

Na jakie elementy zwracać uwagę projektując dom jednorodzinny

Na jakie elementy zwracać uwagę projektując dom jednorodzinny

Własny dom to marzenie, którego realizacja wymaga czasu, wiedzy, a przede wszystkim dobrego planu. Budowa domu to bowiem inwestycja na lata, dlatego tak ważny jest już pierwszy etap prac, a mianowicie projekt. Chcąc maksymalnie dopasować budynek do swoich potrzeb i preferencji, coraz częściej decydujemy się na indywidualny projekt domu. O czym warto pamiętać projektując dom jednorodzinny?

Ograniczenia i możliwości

Zanim puścimy wodze fantazji i damy się ponieść wyobraźni umieszczając w projekcie wszystkie wymarzone elementy, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nie wszystko jest możliwe, a to za sprawą miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. Te regulacje określane prze gminę czy miasto narzucają inwestorom konkretne ograniczenia związane np. z powierzchnią i wysokością możliwej zabudowy, liczbą kondygnacji czy kątem nachylenia dachu. Plany zagospodarowania to więc pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę projektując dom. W następnej kolejności należy określić wielkość budynku. Zwróćmy przy tym uwagę nie tylko na liczbę domowników, ale także na ich wiek. Ponieważ starsze osoby mogą mieć problem z użytkowaniem schodów, być może dobrym pomysłem będzie wybór domu parterowego. Jeśli decydujemy się na dwie kondygnacje, należy zastanowić się, czy będzie to tradycyjny dom piętrowy, czy parterowy z poddaszem użytkowym. Druga opcja może się okazać tańsza ze względu na brak konieczności wykonywania dwóch stropów, ale dochodzi tu problem skosów, które mogą ograniczać powierzchnię użytkową.

Rodzaj i ilość pomieszczeń

Najistotniejszym elementem projektowania domu jest określenie ilości i metrażu pomieszczeń w budynku. Układ wnętrz zaważy na komforcie domowników, a trzeba pamiętać, że jest to element, który w przyszłości będzie trudno zmienić. Dlatego już na samym początku zastanówmy się nad tym, jakie pokoje warto uwzględnić w projekcie. A nie jest to sprawa oczywista, co wyjaśnia ekspert z pracowni architektonicznej Archi Bia w Białymstoku: Przede wszystkim warto myśleć przyszłościowo – jeśli planujemy powiększenie rodziny, należy uwzględnić w projekcie dodatkowe pomieszczenia. To samo dotyczy częstych wizyt rodziny czy przyjaciół – w takim wypadku dobrym pomysłem może być pokój dla gości. Oczywiście dom to nie tylko sypialnie, ale też znacznie więcej niż kuchnia i łazienka. Poza standardowymi pomieszczeniami musimy zastanowić się, jakie dodatkowe wnętrza przydadzą się w domu. Przykładowo jeżeli budynek będzie ogrzewany paliwami stałymi, należy zaprojektować kotłownię. Do tego dochodzą pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia, garderoba czy garaż – to wszystko zaważy bowiem na tym, czy w przyszłości nasz dom będzie wygodnym i funkcjonalnym miejscem. Nie zapominajmy też o podziale pomieszczeń na strefę dzienną i nocną. Czytelny układ tych stref znacząco wpłynie na nasze samopoczucie w domu.

Materiały i technologie

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu, jest technologia, w jakiej zostanie on wykonany. Obecnie mamy tu duże pole do popisu: możemy zdecydować się na tradycyjny dom murowany, modułowy czy drewniany: szkieletowy lub z bali. Dużą popularnością cieszą się też technologie energooszczędne i rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które obniżą koszt eksploatacji budynku. Ponadto przyjdzie nam również wybrać rodzaj pokrycia dachu, ocieplenia budynku, a w końcu stolarki drzwiowej i okiennej. Każdy z tych elementów ma wpływ na koszt budowy domu, jak i na wysokość rachunków w trakcie jego użytkowania. W tym aspekcie istotna jest też bryła budynku oraz jego usytuowanie względem stron świata. Nie bez znaczenia jest też oczywiście wygląd domu, dlatego materiały, zwłaszcza elewacyjne, powinny być dobrane również pod kątem walorów estetycznych. Pamiętajmy, że przemyślany projekt domu to wygodne mieszkanie, dobre samopoczucie i rozsądne koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz