Artykuł sponsorowany

Na jakie błędy uważać podczas montażu kanalizacji w domu?

Na jakie błędy uważać podczas montażu kanalizacji w domu?

Jedną z najważniejszych instalacji w naszym domu jednorodzinnym jest kanalizacja. Instalacja kanalizacyjna musi być bardzo starannie zamontowana, ponieważ w innym razie może w przyszłości zmagać się z dużymi niedogodnościami, a nawet zostaniemy zmuszeni do przeprowadzenia kosztownej naprawy. Jakie błędy można spotkać i trzeba unikać w trakcie prac związanych z montażem kanalizacji?

Nieodpowiednia średnica i złe połączenie rur kanalizacyjnych

System kanalizacyjny w domu jednorodzinnym musi być odpowiednio zaprojektowany, a na podstawie gotowego projektu można przejść do prac montażowych. Warto w tym miejscu dobrze przyjrzeć się rurom kanalizacyjnym, a mówiąc dokładniej, ich średnicy. Dla wielu niedoświadczonych osób nie ma większego znaczenia, czy kupią rurę o średnicy 40 mm, czy też o średnicy 50 mm. W rzeczywistości wybór rur o odpowiedniej średnicy ma ogromne znaczenie. Musimy pamiętać, że kanalizacja działa grawitacyjnie, co oznacza, że wszelkie nieczystości spływają pod wpływem własnego ciężaru. Gdy wybierzemy zbyt małą średnicę rur, wówczas nieczystości mogą zalegać na ściankach, co będzie przyczyniało się do zapchania kanalizacji lub całkowitej niedrożności. Jednak jakie rury wybrać? Rury kanalizacyjne, które połączone są z syfonem umywalek, bidetów i pisuarów mogą mieć średnicę 40 mm, natomiast rury podłączone do zlewozmywaków, brodzika lub wanny, powinny mieć 50 mm średnicy.

Kolejny często spotykany błąd w instalacjach kanalizacyjnych dotyczy tego, że rury są połączone ze sobą w nieprawidłowy sposób. Złe dopasowywanie rur prowadzi do powstawania nieszczelności, a takie naprawy zwykle są trudne do przeprowadzenia, a co z tego wynika, są drogie. Najczęściej wadliwe połączenia rur wynikają z używania rur i złączek różnych producentów. Produkty każdej firmy mogą się nieco od siebie różnić, a każda najmniejsza różnica będzie oznaczała nieodpowiednie dopasowanie. Oczywiście duży wpływ podczas łączenia rur mają same prace montażowe. Jak tłumaczy hydraulik z firmy Hydro-Instal z Rybnika w województwie śląskim, jeśli korzystamy z polietylenowych rur o wysokiej gęstości, nie możemy łączyć ich w sposób kielichowy. Tę metodę łączenia można zastosować w przypadku rur wykonanych z polipropylenu oraz polichlorku winylu.

Niewłaściwe podłączenia pojeść i kłopoty z syfonem

Maksymalna długość podejść w instalacjach kanalizacyjnych może wynosić 3 m. Tylko wtedy woda znajdująca się w syfonie sanitarnego przyboru nie będzie wysychać. Jeżeli zależy nam na wydłużeniu podejścia, konieczne jest zamocowanie dodatkowej wentylacji oraz specjalnej kształtki z klapką, która zagwarantuje dostęp do wnętrza rury, gdyby pojawił się zator. Podczas montażu instalacji kanalizacyjnej warto także pamiętać o tym, by odcinki rur, które łączą urządzenia sanitarne z pionami, były jak najkrótsze. Niestety często zdarza się, że nie stosujemy się do tych zasad, a w późniejszym czasie musimy przeprowadzić modernizację kanalizacji.

Syfon to przedmiot, dzięki któremu wszelkie nieprzyjemne zapachy nie przedostają się do pomieszczenia, dlatego jest obowiązkowym elementem wszystkich urządzeń sanitarnych. Jeśli jest on nieprawidłowo podłączony, nie będzie miał właściwej przepustowości, a woda w nim zacznie wysychać, do czego nie można dopuścić. Hydraulicy syfon montują między otworem odpływowym a rurą podejścia kanalizacyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz