Materiał Partnera

Na jakich etapach realizacji inwestycji budowlanej potrzebny jest geodeta? Poradnik

Na jakich etapach realizacji inwestycji budowlanej potrzebny jest geodeta? Poradnik

Nie da się zbudować domu ani zrealizować żadnej innej inwestycji budowlanej bez fachowego wsparcia geodety. Pierwszy raz powinien się on pojawić na naszej działce jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jakie czynności wykonuje geodeta? Jak wybrać dobrego fachowca? I ile trzeba będzie mu za to wszystko zapłacić? Odpowiedzi poznacie, czytając poniższy artykuł.

Na samym początku

Geodeta powinien pojawić się na naszej działce jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Kiedy mamy już projekt budynku, geodeta musi wykonać dla nas mapę do celów projektowych. Na takiej mapie powinny znaleźć się granice naszej działki, teren, który ją otacza oraz ewentualnie – jeśli takie występują – zabudowania, które już na działce są. Na podstawie mapy do celów projektowych można zaplanować położenie budynku na naszej działce. Mapa powinna powstać w skali 1:500 lub 1:1000. Koszt przygotowania takiej mapy to zwykle około 100 zł. Mapa będzie nam potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Najlepiej, żeby została wykonana maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o takie pozwolenie. Wykonanie prac geodezyjnych w dobrej cenie i zawsze w wyznaczonym terminie gwarantuje na przykład firma geodezyjna Geo-Pomiar z Pruszcza Gdańskiego.

Wytyczanie budynku

Kolejnym etapem pracy geodety podczas budowy domu lub realizowania innej inwestycji budowlanej jest wytyczanie budynku. Wytyczanie budynku odbywa się w oparciu o projekt architektoniczny, który został zatwierdzony zgodą na budowę. Zadaniem geodety jest zaznaczenie głównych osi budynku oraz obrysu fundamentów. Ponadto na tym etapie umieszcza on na działce punkty wysokościowe, do których można się odnosić podczas prac budowlanych. Po wytyczeniu budynku geodeta dokonuje wpisu w dzienniku budowy i przekazuje inwestorowi szkice wykonania pomiarów. Wytyczenie budynku to koszt kilkuset złotych. Najlepiej, jeśli wszystkie usługi zlecimy jednej firmie geodezyjnej – wtedy możemy liczyć na obniżenie kosztów.

Odbiór budynku

Po zakończeniu budowy znów musimy zadzwonić po geodetę. Jeśli realizowaliśmy większą inwestycję, będziemy musieli złożyć wniosek o możliwość użytkowania budynku, a w tym celu potrzebne są geodezyjne pomiary powykonawcze. Geodeta sporządza też mapę, która zawiera faktyczne położenie budynku na naszej działce oraz – co również bardzo ważne –  przeprowadza inwentaryzację wszystkich przyłączy. Po wykonaniu inwentaryzacji geodeta zgodnie z przepisami musi dokonać wpisu w dzienniku budowy. Dobrze jest znaleźć godną zaufania i doświadczoną firmę geodezyjną – dzięki temu wszystkie prace będą szły bardzo sprawnie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz