Artykuł sponsorowany

Na czym polegają usługi windykacyjne?

Na czym polegają usługi windykacyjne?
Niezależnie czy mamy problem z dłużnikiem, czy sami nim jesteśmy, powinniśmy wiedzieć, czym dokładnie jest windykacja należności i w jaki sposób przebiega. Dla obu stron to istotne informacje, nawet jeśli sprawa jest na etapie postępowania polubownego. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym elementom procesu windykacji.

Czym jest windykacja i jakie są jej rodzaje?

W przypadku, gdy dłużnik nie korzysta z tradycyjnych sposobów walki z zadłużeniem, takich jak na przykład kredyt konsolidacyjny, a co więcej, nie podejmuje kontaktu, powinniśmy rozpocząć proces windykacji. To w zasadzie zbiór czynności prawnych, które mają pomóc w spłaceniu zobowiązania finansowego. Wyróżniamy dwa rodzaje windykacji: miękką oraz twardą. Ta pierwsza polega na łagodnej formie odzyskiwania długów, w postaci przypominania dłużnikowi o jego zobowiązaniu. Zazwyczaj opiera się na próbie nawiązania kontaktu telefonicznego lub wysyłaniu e-maili. Drugi rodzaj wprowadzamy, gdy windykacja miękka nie przyniosła efektów. Rozpoczyna się od wpisania na listę dłużników, a kończy na postępowaniu sądowym. 

Proces windykacyjny

Całość zaczyna się w momencie powstania zobowiązania. Jeśli minęło sześćdziesiąt dni od ostatniego dnia terminu widniejącego na dokumentach, powinniśmy rozpocząć windykację. Przystępujemy więc do windykacji miękkiej. Nie możemy tego pominąć, ponieważ zanim złożymy wniosek w sądzie, musimy mieć udokumentowaną próbę podjęcia polubownego kontaktu z dłużnikiem. Możemy więc wysyłać wezwania do zapłaty lub próbować skontaktować się bezpośrednio.

Jeśli ta metoda zawiodła, czas ruszyć na drogę sądową. Niestety, trwa to dość długo i nigdy nie mamy pewności, że wygramy. Jednak sam fakt odrzucania prób kontaktu przez dłużnika działa na jego niekorzyść, więc to kolejny powód, dlaczego warto na początku próbować załatwić sprawę w jak najłagodniejszy sposób. Kolejne jest postępowanie klauzulowe, czyli proces pozyskiwania klauzuli wykonalności. To nic innego jak sądowy nakaz zapłaty. Dzięki temu możemy rozpocząć postępowanie komornicze. Rozpoczyna się ono wtedy, gdy do komornika wpłynie wniosek dotyczący rozpoczęcia egzekucji, wraz ze wszystkimi dokumentami i dokładnym opisem działań.

Pomoc przy windykacji

Proces windykacji, szczególnie na drodze sądowej, nigdy nie należy do spraw ani łatwych, ani przyjemnych. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów, na przykład z firmy FKK Consulting. Przedsiębiorstwo świadczy usługi zarówno księgowe, jak i windykacyjne, a ich połączenie stanowi idealne rozwiązanie do zabezpieczenia interesów klientów.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz