Materiał Partnera

Na czym polegają usługi hydrotechniczne?

Na czym polegają usługi hydrotechniczne?
Usługi hydrotechniczne są szczególnie popularne w pobliżu największego zbiornika wodnego w Polsce, czyli Morza Bałtyckiego, ale wykorzystuje się je także w przypadku rzek, jezior, a nawet mniejszych sztucznych zbiorników. Technologie te umożliwiają wykonywanie wielu czynności bez konieczności spuszczania wody lub odławiania maszyn. Na czym dokładnie polegają?

Hydrotechnika – czym jest?

Zanim przejdziemy do opisania przykładowych usług hydrotechnicznych oraz ich znaczenia we współczesnym przemyśle, warto wiedzieć, czym w ogóle jest dział nauki nazywany hydrotechniką. Obejmuje on głównie metody wykorzystania zasobów wodnych do celów gospodarczych. Największe znaczenie mają przede wszystkim największe zbiorniki, czyli oceany, morza oraz rzeki, dzięki którym rozwija się transport wodny i przemysł m.in. energetyczny. Usługi hydrotechniczne są zatem świadczone głównie w przypadku wodnych urządzeń transportowych oraz różnego rodzaju budowli, takich jak zapory oraz elektrownie wodne.

Usługi hydrotechniczne

Zakres jest szeroki i zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Usługi hydrotechniczne świadczy między innymi firma Hydromor, której siedziba znajduje się w Gdyni. Do najczęściej zlecanych zadań należy:

  • fachowa ocena stanu elementów konstrukcji znajdujących się pod wodą;
  • podwodne cięcie i spawanie metali;
  • podwodne betonowanie;
  • układanie kabli i rurociągów;
  • prace budowlane przy mostach, jazach i zaporach;
  • prace podwodne przy kadłubach i śrubach statków;
  • uszczelnianie nabrzeży;
  • zakładanie ochrony anodowo-katodowej;
  • umacnianie dna.

Jedną z istotnych usług jest również filmowanie podwodne do aż 75 metrów głębokości przy użyciu zaawansowanej technologii cyfrowej. Pozwala to nie tylko na udokumentowanie poszczególnych czynności, ale także przeprowadzenie wielu badań.

Znaczenie prac podwodnych

Obecnie technologia jest na tyle rozwinięta, że pozwala wykonywać nie tylko prace „na zimno”, ale także np. spawanie pod wodą. To ogromny krok dla przemysłu wodnego, gdyż pozwala na szybkie i sprawne eliminowanie wszelkich nieprawidłowości w konstrukcjach. Świadczenie usług hydrotechnicznych przede wszystkim obniża koszty naprawy i renowacji urządzeń oraz budowli. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku maszyn, które trudno wydobyć na brzeg, w celu wykonania niezbędnych prac na powierzchni. Podczas zlecania prac podwodnych ważne jest, aby firma oferowała atesty na wykonywane przez siebie czynności. W ten sposób zyskuje się pewność, że będą nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim trwałe.

Opracowanie:
Gdynia, Szafranowa 18b lok. 4
tel. 602 441 988
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz