Artykuł sponsorowany

Na czym polegają negocjacje inwestycyjne

Na czym polegają negocjacje inwestycyjne
Negocjacje inwestycyjne są tak naprawdę najtrudniejszym okresem dla każdej firmy czy inwestora, który chce pozyskać dofinansowanie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Warto też zrozumieć istotę całości, krok po kroku, aby móc w efekcie końcowym zrealizować założone na początku cele. Na czym zatem polegają negocjacje inwestycyjne?

Jak przebiegają negocjacje inwestycyjne?

Proces negocjacji inwestycyjnych na ogół wiąże się z długimi godzinami spędzonymi z inwestorem czy prawnikami przy stole negocjacyjnym. Trzeba przy tym opanować sporą ilość, niekiedy zawiłych, informacji w krótkim czasie. Warto pamiętać o tym, że negocjacje ostatecznych warunków inwestycji rozpoczynają się faktycznie już na etapie wstępnych rozmów z inwestorem. To wówczas dochodzi do pierwszych ustaleń między dwoma stronami przyszłej umowy. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie do rozmów. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku dobrze skonstruowany biznesplan. Dobre przygotowanie zapewnią doświadczone w tym firmy, takie jak na przykład Investment Magnet.

List intencyjny

Bardzo ważnym etapem negocjacji inwestycyjnych jest też sporządzenie i podpisanie listu intencyjnego. To wstępny spis warunków biznesowych planowanej inwestycji. Na jego podstawie powstaje umowa inwestycyjna. Co ciekawe, wiele osób błędnie zakłada, że postanowienia te nie są wiążące dla stron. Wiadomo oczywiście, że warunki biznesowe w czasie negocjacji ulegają zmianom, ale trzeba mieć świadomość, że zapisy początkowe również są istotne. Koszty związane z przeprowadzeniem procesu inwestycyjnego rozkładane są po połowie, o ile w czasie negocjacji nie dojdzie do zerwania umowy z winy jednej ze stron. Wówczas inwestorowi należy zwrócić poniesione przez niego koszty. Dlatego też firmom nie opłaca się zrywać negocjacji przed podjęciem ostatecznej decyzji przez inwestora.

Warunki prowadzenia negocjacji

Najczęściej negocjacje prowadzone mogą być tylko z jednym inwestorem. W przeciwnym wypadku trzeba zapłacić karę umowną. Grozi to też zerwaniem negocjacji z inwestorem. Na samym początku warto zastanowić się nad warunkami najważniejszymi w danym przypadku, bez których umowa końcowa nie może zostać podpisana. Inwestor najczęściej zleca swoim prawnikom, księgowym i innym specjalistom przygotowanie szczegółowego raportu. Dzięki niemu ma pełen ogląd sytuacji panującej w danej firmie. W ten sposób może zrezygnować odpowiednio wcześnie z planowanej inwestycji, bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz