Artykuł sponsorowany

Na czym polegają iniekcje kurtynowe?

Na czym polegają iniekcje kurtynowe?

Iniekcje w kontekście budowlanym występują w wielu rodzajach. Część z nich sprawdza się wtedy, kiedy mury budynku są zawilgocone czy nawet mokre. Inne swoje zastosowanie znajdują dopiero po osuszeniu murów. Część z nich wykonamy samodzielnie, przy pomocy kilku narzędzi, natomiast część wymaga udziału wykwalifikowanego zespołu wyposażonego w specjalistyczny sprzęt iniekcyjny. Są one zazwyczaj dużo skuteczniejsze od tych prostszych do wykonania.

Czym są iniekcje kurtynowe?

Jednym z rodzajów iniekcji, do wykonania których zdecydowanie potrzebujemy pomocy fachowców, są iniekcje kurtynowe. Czasem można usłyszeć także inne ich nazwy – iniekcje parasolowe lub „żelowanie”. Nadają się one idealnie do sytuacji, w których zależy nam na zabezpieczeniu budynku przed wilgocią, ale nie mamy możliwości lub środków, by odkopać fundamenty. Samo odkopywanie fundamentów może być nie tylko kosztowne, ale również dewastujące dla okolicy budynku. Jeśli poprowadziliśmy podjazd, płot, rabatki czy ogródek warzywny blisko murów budynku, to z pewnością odkopywanie fundamentów jest nam nie na rękę. Z pomocą przychodzi wówczas omawiana iniekcja kurtynowa. Jedną z jej wielu zalet jest to, że może zostać zastosowana nie tylko horyzontalnie, ale także wertykalnie, również pod budynkiem. Cały proces znacząco zwiększa odporność budynku na zawilgocenie, stabilizując strukturę otaczającego gruntu, a może być zastosowany także wszędzie tam, gdzie czasowe wyłączenie struktury z użytkowania nie wchodzi w grę – między innymi w często uczęszczanych przejściach podziemnych czy tunelach. Nie oznacza to oczywiście, że iniekcja kurtynowa nie ma swojego zastosowania w domach prywatnych. Przydaje się zwłaszcza w starym budownictwie, do pozbycia się wilgoci w piwnicach oraz zabezpieczenia murów. Rozwiązania technologiczne i materiałowe  z obszaru Iniekcji kurtynowych proponują specjaliści z firmy Webac Sp. z o.o.  działającej w dziedzinie przeciwwodnej ochrony i napraw budowli.

Przebieg iniekcji kurtynowej

Proces iniekcji kurtynowej w samym założeniu wydaje się prosty – najpierw wykonuje się otwory w murze przeznaczonym do uszczelnienia, a następnie wstrzykuje się w nie substancję izolującą – najczęściej żel akrylowy. Oczywiście sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga naprawdę profesjonalnego podejścia. Przede wszystkim należy ocenić stan murów, co pozwoli na określenie średnicy oraz rozstawu otworów iniekcyjnych. Szczególną uwagę zwraca się wówczas na przegrody – ich konstrukcję, występowanie przejść i dylatacji wokół rur, grubość i tak dalej. Innymi nie mniej istotnymi czynnikami branymi pod uwagę są rysy i pustki w murach. Ocenia się także poziom obciążenia wilgocią oraz zasolenia.

Opracowanie:
Warszawa, Wał Miedzeszyński 646
tel. 22 672 04 76
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz