Materiał Partnera

Na czym polegają badania nieniszczące?

Na czym polegają badania nieniszczące?

Istnieją metody, które pozwalają na ocenę stanu materiałów, części oraz ich parametrów, a jednocześnie nie wpływają w żaden sposób na ich stan. Nazywa się je badaniami nieniszczącymi. Mogą one dotyczyć niewielkich przedmiotów, ale także dużych elementów znajdujących się w maszynach. Na czym polega przeprowadzanie tych badań? W jaki sposób się je wykonuje? Dowiedz się więcej.

Badania nieniszczące – co to takiego?

Badania nieniszczące są określane również jako badania NDT. Rozwinięciem tego skrótu jest angielskie określenie Non-Destructive Testing. Wykorzystują one nieinwazyjne metody do tego, aby zweryfikować, w jakim stanie znajdują się różne elementy.

Dostępne technologie pozwalają przeprowadzać badania dotyczące wyrobów, które dopiero opuściły taśmę produkcyjną, jak i tych wykorzystywanych już od dłuższego czasu. Dzięki nim można kontrolować stan materiałów budowlanych, komponentów maszyn, części znajdujących w urządzeniach. Szczegółowym badaniom i analizie są poddawane zwłaszcza złącza spawane oraz spoiny. Podczas ich wykonywania wykorzystuje się zaawansowany technologicznie sprzęt.

Regularne wykonywanie badań nieniszczących obejmujących elementy znajdujące się w maszynach jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Wpływa to także na ich wydajną oraz efektywną pracę” – mówi specjalista z firmy Staltest Pomorze.

Jakie są rodzaje badań nieniszczących?

To, jak wykonuje się badania nieniszczące, zależy od metody zastosowanej przez specjalistów. Do najpopularniejszych z nich należą badania wizualne. Polegają one na ocenie elementów przy pomocy przyrządów optycznych lub gołym okiem. Często wykonuje się także diagnostykę magnetyczno-proszkową. Dzięki wzbudzeniu pola magnetycznego można ocenić, czy na elemencie pojawiły się pęknięcia, wżery korozyjne, naderwania, pęcherze lub zwisy. Ich uzupełnieniem są badania penetracyjne, które pozwalają przyjrzeć się wnętrzu obiektu.

Do ich przeprowadzania wykorzystuje się również fale ultradźwiękowe oraz promieniowanie X-Ray oraz γ. Inne z nich umożliwiają ocenę szczelności elementów oraz wykonanie pomiarów grubości i twardości.

Badania NDT pozwalają na szczegółową analizę poddawanych im obiektów. Gwarantują stwierdzenie i zlokalizowanie najmniejszych defektów, usterek czy uszkodzeń. Pozwala to uchronić maszyny przed poważnymi awariami, wskazać nieciągłość materiałów, ocenić jakość konstrukcji stalowych. O tym, jakie badania należy przeprowadzić, powinni zadecydować specjaliści. Wybierają oni odpowiednie metody diagnostyczne, uwzględniając tworzywo, z jakiego wykonane są elementy, a także ich zastosowanie i umiejscowienie.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz