Materiał Partnera

Na czym polegają badania nieniszczące?

Na czym polegają badania nieniszczące?

Stała kontrola poszczególnych etapów produkcji, eksploatacji czy skuteczności wdrożonych rozwiązań byłaby utrudniona bez badań nieniszczących. Wykorzystuje się je do weryfikacji procesów, które zachodzą w firmie, a ich celem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa i wydajności. Ze względu na swoją specyfikę badania nieniszczące powinny być wykonywane regularnie i sumiennie.

Badania nieniszczące to określenie, które wywodzi się z języka angielskiego. Non-Destructive Testing znajduje zastosowanie w rozmaitych sektorach, najczęściej w branży produkcyjnej,
w której mamy do czynienia z ciągłą pracą maszyn. Pomiary bez ingerencji można przeprowadzić na każdym etapie produkcji, uzyskując w ten sposób wiarygodne dane na temat wydajności i funkcjonowania urządzeń. W ten sposób możesz zebrać rzetelne dane, a w razie konieczności podjąć szybką reakcję dla minimalizacji strat.

Metody badań nieniszczących

W zależności od pomiaru, jaki ma być wykonany, i oczekiwanych rezultatów należy dopasować odpowiednią metodę przeprowadzenia badań nieniszczących. Możemy wyróżnić m.in.:

  • badania wizualne,
  • pomiary twardości,
  • pomiary grubości,
  • badania proszkowe,
  • badania magnetyczno-proszkowe,
  • badania radiograficzne.

Rolą specjalisty jest dopasowanie odpowiedniej metody do miejsca pomiaru i efektu, jaki chce się uzyskasz. Niektóre z metod są bardzo wszechstronne i uniwersalne, inne wykrywają tylko pojedyncze nieprawidłowości. Za każdym razem ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do badania (np. wyczyszczenie).

Dlaczego badania nieniszczące są tak ważne?

Jeżeli chcesz mieć pod kontrolą procesy, jakie zachodzą w Twojej firmie, chcesz znać aktualny stan techniczny poszczególnych konstrukcji i na tej podstawie planować dalszą pracę, nie bagatelizuj znaczenia badań nieniszczących. Są one nieocenionym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców i pozwalają wprowadzić zmiany w bieżącej działalności firmy. To z kolei realnie przekłada się na wydajność, a wreszcie korzyści finansowe. W wielu przypadkach wykonanie tych badań umożliwia wcześniejsze zlokalizowane awarii i natychmiastowe opracowanie planu naprawczego.

Aby pomiary był wiarygodne, trzeba zlecić je doświadczonej firmie. Palab dysponuje zaawansowanym sprzętem do wykonywania badań nieniszczących różnymi metodami. Sprawdzenie kompetencji fachowców przed zleceniem pomiarów oraz ich dotychczasowych realizacji to niezbędny etap rekrutacji firmy zewnętrznej. Dobrze, jeśli na swoim koncie mają zlecenia z różnych branż, m.in. z firm o podobnym profilu do tego, który jest Twoim.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz