Materiał Partnera

Na czym polegają badania nieniszczące?

Na czym polegają badania nieniszczące?

Badania nieniszczące cieszą się stale rosnącą popularnością. Bez wątpienia wynika to ze wzrostu wymagań związanych z jakością materiałów i produktów. Tego rodzaju badania diagnostyczne pozwalają na testowanie różnorodnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz materiałów stosowanych do produkcji finalnych wyrobów. Jakie są rodzaje badań nieniszczących? Na czym polegają? Wyjaśniamy.

Badania nieniszczące

W obecnych czasach zwracamy ogromną uwagę na jakość produktów. Dlatego, tak popularne stały się badania nieniszczące, które są wykorzystywane zarówno przy procesach produkcyjnych, jak i eksploatacji urządzeń i maszyn przemysłowych. Badania tego typu opierają się głównie na nieinwazyjnych metodach, które nie prowadzą do niszczenia materiału. Określają natomiast integralność jego struktury lub definiują charakterystyczne właściwości danego obiektu. Dzięki badaniom nieniszczących możemy zatem określić defekty materiału, niektóre właściwości fizyczne oraz cechy geometryczne. Badania nieniszczące należy zlecić doświadczonych fachowcom, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem z firmy Kej Test w Gdyni. Firma przeprowadza badania radiograficzne RT, ultradźwiękowe UT, penetracyjne PT, magnetyczno-proszkowe MT, wizualne VT ora zbadania szczelności LT.

Rodzaje badań nieniszczących

W zależności od właściwości badanego obiektu lub jego lokalizacji, możliwy jest wybór konkretnej metody. Na przykład badanie magnetyczno-proszkowe przeprowadzane jest wyłącznie na materiałach ferromagnetycznych. Inną metodą badań jest analiza wizualna VT, dzięki której można znaleźć nieciągłości powierzchniowe oraz przelotowe, czyli np. pęknięcia, wklęśnięcia, podtopienia, wżery korozyjne bądź braki przetopu. Kolejny rodzaj badań nieniszczących to metoda penetracyjna PT, która służy do znalezienia nieciągłości wychodzących na powierzchnię, czyli przeklejenia spawalnicze bądź pęknięcia. Badania ultradźwiękowe natomiast wykorzystują falę dźwiękową, która odbija się od powierzchni badanego tworzywa oraz od nierówności jego struktury. Dzięki temu powstaje odczyt, na podstawie którego możemy z wyjątkowo dużą dokładnością ustalić, w jakich miejscach występują braki. Niewątpliwie wszystkie badania nieniszczące pozwalają eliminować wady badanego elementu oraz zapobiegać usterkom.

Badania nieniszczące stanowią świetne źródło diagnostyczne, które pozwala ocenić właściwości badanego materiału bez ingerencji w jego strukturę. Dlatego, badania nieniszczące w przeciwieństwie do destrukcyjnych mogą być wykonywane na każdym etapie tworzenia lub użytkowania elementu.

Opracowanie:
Gdynia, Brukarska 7
tel. 501 977 195
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz