Materiał Partnera

Na czym polegają adaptacje projektów?

Na czym polegają adaptacje projektów?

O adaptacji mówi się najczęściej wtedy, gdy coś wymaga przystosowania, zmienia swoje dotychczasowe przeznaczenie. Dotyczy to wielu dziedzin i aspektów życia, a jednym z nich jest… adaptacja projektu budowlanego! Jej podstawowym celem jest dostosowanie gotowego projektu do konkretnych potrzeb klienta i możliwości działki, którą dysponuje. Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg?

Co to jest adaptacja?

Wpadł Ci w oko gotowy projekt, ale nie wiesz, czy będziesz mógł go zrealizować na swojej działce? Powinieneś skonsultować tę kwestię z projektantem, który – dokonując odpowiednich pomiarów (ukształtowanie terenu, nośność gruntu itp.) – sprawdzi czy istnieje taka możliwość. Warto wiedzieć, że każdy gotowy projekt zawiera listę zmian, które można wprowadzić w trakcie przeprowadzania adaptacji na potrzeby konkretnego inwestora. Ponadto do zadań projektanta będzie należało dostosowanie planu do obowiązujących na danym terenie przepisów budowlanych. Wprowadzone w ten sposób poprawki umożliwią rozpoczęcie budowy domu. Należy pamiętać o tym, że adaptacja projektu jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na postawienie nowego budynku.

Jak dokonać adaptacji?

Warto wiedzieć, że adaptacji projektów mogą dokonać jedynie te osoby, które mają specjalne uprawnienia – zaliczają się do grona Inżynierów Budownictwa lub należą do Izby Architektów. Sam proces dokonania adaptacji polega na wprowadzeniu poprawek poprzez zaznaczenie kolorem czerwonym zmian na gotowym projekcie lub dodaniu do niego aneksu, zawierającego właściwe rysunki dla konkretnej działki. Na uwagę zasługuje fakt, że adaptacja projektu składa się z części obowiązkowej (obejmuje dostosowanie gotowego projektu do właściwego planu zagospodarowania, zgodnego z mapami geodezyjnymi oraz niezbędne w tym celu pozwolenia) i nieobowiązkowej tzw. indywidualnej (są to różnego rodzaju życzenia klienta do wprowadzenia konkretnych zmian, jak np. kwestie instalacji, kolor elewacji, zmiana wymiarów pomieszczenia, kształt tarasu itp.).

Wybór firmy

Adaptacja projektów będzie właściwa jedynie wtedy, jeśli zostanie wykonana przez profesjonalistę. Warto poświęcić trochę czasu i wybrać osobę godną zaufania, ponieważ to od jej doświadczenia zależy realizacja tego projektu. 

Jak dodaje specjalista z firmy Projbud z Płocka: to właśnie projektant ponosi odpowiedzialność za skuteczność i właściwe przeprowadzenie adaptacji. Warto wybrać tę osobę, która zna się zarówno na ogólnych przepisach budowlanych, jak i tych lokalnych. Taka wiedza zdecydowanie przyspiesza cały proces, a dodatkowo jest gwarancją na rzetelne wykonanie obowiązków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz