Materiał Partnera

Na czym polega zewnętrzna obsługa kadrowa?

Na czym polega zewnętrzna obsługa kadrowa?

Poszukiwanie oraz rekrutacja nowych pracowników jest jednym z najbardziej czasochłonnych zadań czekających na młodych przedsiębiorców. Jest to zadanie, z którym każda osoba zakładająca działalność gospodarczą, musi mierzyć się samodzielnie. Natomiast jeśli chodzi przygotowanie dokumentacji urlopowych, nawiązywania oraz rozwiązywania współpracy i wszelką inną działalność kadrową można na pomoc biur księgowych i rachunkowych.

Kwestie rozliczania wynagrodzeń

Tym, co automatycznie kojarzy się z tym zakresem działalności przedsiębiorstwa, jest rozliczanie wynagrodzeń. Biura rachunkowe nie tylko zajmują się księgowaniem przelewów przesyłanych do pracowników, ale także rozliczaniem podstaw zasiłków macierzyńskich oraz chorobowych.

W zakres obsługi kadrowej wchodzi także przygotowywanie dokumentacji kierowanej do ZUS-u, PFRON-u oraz urzędu skarbowego. Inne zadania z nią związane to m.in. prowadzenie akt osobowych pracowników, zarządzanie dokumentacją dotyczącą przebiegu zatrudnienia, zatrudnianie pracowników w ramach umów cywilnoprawnych, wyliczają szczegółowo pracownicy Biura Rachunkowego 4U.

Usługi dopasowane do charakteru miejsca pracy

Należy pamiętać o tym, że aby prowadzić te działania, wymagana jest znajomość przepisów prawa pracy oraz prawa podatkowego, które często podlegają zmianom. Wymaga to także ze strony biura rachunkowego elastyczności i zrozumienia zasad pracy danego przedsiębiorstwa. Usługi kadrowo-płacowej muszą być bowiem dopasowane do ich charakteru, rotacji pracowników, typu zawieranych z nimi umów itp.

Szeroki zakres doradztwa kadrowego.

Biura rachunkowe posiadają również element obiektywizmu, którego często brak pracodawcy. Często spojrzenie do akt pracowników lub ewidencji czasu pracy pozwala określić, jakie aspekty ich obecności w firmie należy wyeliminować. W związku z koniecznością współpracy z licznymi podmiotami o różnym profilu działalności biura rachunkowe poznają dobre praktyki związane z zarządzaniem kadrami, dzięki czemu mogą również świadczyć usługi z zakresu doradztwa.

Kadry i płace jest to zakres wiedzy, który dynamicznie się rozszerza oraz przeobraża i wymaga kompetencji nie tylko z zakresu finansów, prawa i ekonomii, ale też coraz bardziej z socjologii, HR oraz psychologii organizacji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz