Artykuł sponsorowany

Na czym polega zawód radcy prawnego?

Na czym polega zawód radcy prawnego?

Terminy związane ze światem prawniczym oraz zasady dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie dla wszystkich są zrozumiałe. Dlatego o pomoc o wiele lepiej zwrócić się do fachowców niż szukać odpowiedzi na własną rękę. W przypadku jakichkolwiek problemów lub niejasności warto udać się do radcy prawnego. Kim jest taka osoba, jakie są jej obowiązki i uprawnienia oraz gdzie znaleźć właściwą kancelarię radcowską?

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym jest osoba, która ukończyła wyższe studnia prawnicze, zdobyła aplikację radcowską, zdała z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy i została wpisana na listę radców prawnych. Co ważne osoba taka musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zabezpiecza interes klientów. Po zdaniu egzaminu wchodzi się także w skład samorządu radcowskiego. Zawodu radcy prawnego nie należy mylić z zawodem adwokata lub prawnika. Oczywiście te trzy stanowiska łączą pewne cechy wspólne, jednak trzeba pamiętać, że osoby na nich obsadzone mają nieco inne kompetencje, uprawnienia i obowiązki.

Uprawnienia radców prawnych

Do obowiązków radcy prawnego należy przede wszystkim doradztwo w zakresie prawa polskiego, unijnego i międzynarodowego skierowane do różnego rodzaju podmiotów. Mogą nimi być: osoby fizyczne, firmy oraz urzędy i instytucje publiczne. Osobom fizycznym radca prawny pomoże w sprawach spadkowych, rozwodowych, dotyczących nieruchomości i prawa pracy oraz będzie reprezentował klienta w sądzie. Firmy mogą otrzymać wsparcie między innymi w sporządzaniu umów, przygotowaniu pism procesowych,  i opinii prawnych. O poradę w tworzeniu projektów uchwał organów samorządu, decyzji administracyjnych i projektów umów do radcy prawnego mogą zgłosić się urzędy i instytucje publiczne.

Radca prawny zajmuje się nie tylko sporządzaniem dokumentów i doradztwem, lecz także reprezentowaniem swojego klienta przed sądami różnej instancji. Może występować w dwóch rolach: jako obrońca i pełnomocnik. Dotyczy to postępowań prowadzonych zarówno przed polskim wymiarem sprawiedliwości, jak i przed organami działającymi na terenie Unii Europejskiej. Tymi instytucjami mogą być działające w Polsce Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy oraz podmioty znajdujące się na obszarze wspólnoty, czyli Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu.

Gdzie znaleźć radców prawnych?

W większości radcy prawni prowadzą swoją działalność w ramach kancelarii pod postacią spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. Mogą również znaleźć zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w przedsiębiorstwie lub instytucji publicznej. Radcę prawnego najszybciej znaleźć z pomocą Internetu lub w spisie kancelarii prawnych prowadzonym przez Okręgowe Izby Radców Prawnych. Jedną z kancelarii, w której można uzyskać pomoc prawną, jest Kancelaria Radcy Prawnego, mecenasa Radosława Buli z Kalisza. Jej oferta jest skierowana zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Obejmuje między innymi pełnomocnictwo w sprawach cywilnych i administracyjnych, przygotowywanie dokumentów, doradztwo w sprawach kadrowych, windykacyjnych, o zakazie konkurencji lub o zapłatę.

Opracowanie:
Kalisz, Dobrzecka 16 lok. 12
tel. 604 960 084
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz