Materiał Partnera

Na czym polega zawód dekarza?

Na czym polega zawód dekarza?

Spotykany jest przy wszelkich budowach, czy to domów jednorodzinnych czy instytucji domów publicznych. Obecnie panuje na rynku ich deficyt, dlatego warto  jest szkolić się w tym kierunku. O jakim zawodzie mowa? O dekarzu, czyli osobie trudniącej się kryciem dachów. Na czym polega ten zawód, jakie wymagania stawiane są w tym zawodzie oraz jakie obowiązki do nich należą? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

O zawodzie dekarza

Dekarz to rzemieślnik zajmujący się na co dzień kryciem, konserwacją oraz naprawą powierzchni dachowych. Zajmuje się także montażem urządzeń odprowadzających wodę z dachu, wykonaniem pokryć dachowych oraz montażem okien dachowych. Przy tych pracach korzysta z wielu narzędzi oraz urządzeń ślusarskich, murarskich oraz dekarskich. W sezonie letnim zajmuje się pracami wykonywanymi na zewnątrz budynku, czyli montażem oraz konserwacją powierzchni dachów. W zimie natomiast dekarz zajmuje się czynnościami, które mają na celu przygotowanie elementów pokryć dachowych. Bez względu na czas i rodzaj wykonywanych prac, zawód dekarza nie należy do bezpiecznych. Jednym z głównych niebezpieczeństw jest praca na znacznych wysokościach. Innymi niebezpieczeństwami są hałas oraz praca podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego ze względu na przepisy BHP dekarz musi nosić odzież ochronną.

Zakres obowiązków dekarza

  • krycie dachów,
  • wykonywanie izolacji dachowych i stropodachowych,
  • obijanie blachą elementów drewnianych, a także montowanie rynien i rur spustowych,
  • ustalanie na podstawie rysunków zakresu i rodzaju robót dekarskich, niezbędnych materiałów oraz sprzętu, maszyn i narzędzi,
  • ocena jakości materiałów wykorzystywanych do robót blacharsko-dekarskich,
  • wykonywanie przedmiarów, obmiarów oraz inwentaryzacji i rozliczeń zakończonych robót dekarskich.

Wymagania, jakie musi spełniać dekarz

Po pierwsze, osoba starająca się o pracę dekarza, musi ukończyć szkołę zawodową bądź też specjalne kursy, kształcące w tym zawodzie. Po zdobyciu potrzebnego wykształcenia, praca zaczyna się od posady pomocnika dekarza. Osoba bowiem musi najpierw uzyskać praktyczną wiedzę na temat prac dekarskich. Wtedy też zajmuje się pracami przygotowawczymi, porządkowymi oraz transportem materiałów. Po trzech latach praktyki przystępuje do egzaminu na czeladnika. Zawód dekarza ponadto wymaga od osoby pełnej sprawności fizycznej i  psychicznej. Zawód ten wiąże się bowiem z nieskazitelnym zachowaniem równowagi, pracami na wysokości, sprawnym wzrokiem, wyobraźnią przestrzenną, sprawnością manualną, precyzją oraz dobrym refleksem.

Poszukując firm realizujących prace dekarskie lub chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego zawodu, polecamy zajrzeć na stronę firmy Urban Adam Urbańczyk, która w swojej ofercie posiada usługi dekarskie.

Opracowanie:
Radzionków, Wspólna 1
tel. 796 377 307
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz