Artykuł sponsorowany

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami pod wynajem?

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami pod wynajem?

Zarządzanie nieruchomościami jest administrowaniem powierzonego budynku, tzn. bieżącą jej obsługą, dokonywaniem czynności zapewniających jak najlepsze gospodarowanie budynkiem, zlecaniem przeprowadzania wszelkich prac technicznych i konserwatorskich. Zarządca zajmuje się również wynajmem, mieszkań, pokoi i apartamentów. Wyszukuje lokatorów, zainteresowanych najmem lokalu mieszkalnego.  

Obowiązki zarządcy nieruchomością.

Obowiązkiem zarządcy jest podejmowanie właściwych decyzji dotyczących nieruchomości. Zarządca nieruchomości ustala stawki czynszu, wydatki na remonty i naprawy; kontroluje stan techniczny budynku, prowadzi dokumentację, a także reprezentuje wspólnotę w urzędach. Zarządca nieruchomościami zajmuje się również wynajmem pokoi i mieszkań, jak np. Mariusz Patalon w Chełmży. Jego rolą jest wyszukiwanie klientów, weryfikacja kandydatów, przygotowanie niezbędnych dokumentów, pobieranie i rozliczanie kaucji; pilnowanie opłat itd. Zarządca utrzymuje kontakty z osobami wynajmującymi lokal, przyjmuje ich uwagi, rozwiązuje problemy, a po ich wyprowadzce kontroluje i sprząta lokal. Zajmuje się również protokołem zdawczo-odbiorczym Jest zobowiązany tak kierować inwestycją, by przynosiła zyski właścicielowi.

Zarządzanie inwestycją.

Mieszkania pod wynajem są obecnie opłacalną lokatą kapitału. Inwestorzy kupują nieruchomości, by na nich zarabiać. Inwestycja jest opłacalna, ponieważ najemców jak wiemy, nie brakuje. Wynajmowane są zarówno mieszkania, apartamenty, jak i pokoje. Inwestor zleca zarządzanie firmie, która  dopilnuje jego interesów. Zarządca obejmuje opieką budynek i poszczególne lokale. Zajmuje się tak naprawdę wszystkim. W zakresie jego obowiązków jest przeprowadzanie przeglądów budowlanych, kominiarskich i gazowych, utrzymanie czystości w budynku; podpisywanie umów z mediami, zakładem gospodarki komunalnej, zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom itd. Zarządca zajmuje się również pilnowaniem płatności od najemców, kaucjami i windykacjami, czyli wszelkimi rozliczeniami. Prowadzi również rachunkowość i sporządza raporty. Musi podejmować takie działania, żeby budynek przynosił zyski, a nie straty.   

Funkcja zarządcy coraz popularniejsza.

Zarządzanie najmem staje się coraz popularniejsze, ponieważ i wygodniejsze dla inwestorów. Zarządca nieruchomością przejmuje wszystkie obowiązki właściciela budynku. Inwestor nie musi się niczym zajmować, ponieważ zatrudnia firmę, która wszystko za niego robi. Dzięki temu  oszczędza swój czas. Wszystko ma jednak pod kontrolą, więc jeśli zarządca niewłaściwie wypełnia obowiązki, jest nieskuteczny, kierowanie nieruchomością, powierza innej firmie. Zarządca ma tego świadomość, więc stara się dobrze wypełniać swoje zadania. Z usług zarządcy nieruchomościami korzystają właściciele mieszkań, apartamentów, budynków jednorodzinnych, domów czynszowych, obiektów firmowych itp. Nie tylko osoby prywatne, ale też podmioty gospodarcze, zlecają zarządzanie nieruchomościami.

Zarządzanie najmem a umowa na świadczenie usług.

Zarządcę nieruchomości i właściciela budynku łączy umowa pisemna. Zarządca jest zobowiązany wykupić ubezpieczenie OC, na wypadek ewentualnych szkód, jakie wyrządził, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków. Jeżeli zarządca nieruchomości współpracuje z innymi osobami, one również muszą posiadać takie ubezpieczenie. Zarządca nieruchomości prowadzi działalność gospodarczą tak jak np. Mariusz Patalon w Chełmży i skutecznie zajmuje się najmem. Dawniej zarządcy zajmowali się wynajmem lokali biurowych i handlowych, ale dziś zakres ich działań został rozszerzony, na budynki i lokale mieszkalne. Zarządca najmem musi posiadać wiedzę w dziedzinie budownictwa, prawa i księgowości. Musi również być zorientowanym w rynku lokalnych nieruchomości, znać oferty konkurencji, trendów, by móc ustalić np. czynsz i kaucję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz