Artykuł sponsorowany

Na czym polega wzorcowanie wagi?

Na czym polega wzorcowanie wagi?

Pomiar wykonywany przy użyciu wagi musi być wiarygodny i pewny. Oczekują tego klienci sklepów, hurtownicy, aptekarze, laboranci, chemicy, rolnicy, dietetycy. W olbrzymiej części całej  gospodarczej działalności człowieka ważenie towarów, komponentów i półproduktów jest po prostu działaniem niezbędnym; od tego zależy jakość produkcji, powodzenie badań, poprawność obrotów handlowych, skuteczność działania lekarstw. Jednym słowem współczesny świat bez wagi obejść się nie może.

Wzorcowanie a legalizacja wag – różnica

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki – Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13, z 2010 r. Nr 110, poz. 727 oraz z 2013 r. Poz. 630 – wśród szerokiej grupy przyrządów pomiarowych podlegających legalizacji znajdują się też wagi. Nie wchodząc w szczegóły, możemy powiedzieć, że legalizacja potwierdza, iż dany przyrząd został dopuszczony do użytku, dzięki czemu między innymi kupując w sklepie towar, mamy pewność, że płacimy za niego właściwą cenę. Legalizacja wagi musi być przeprowadzana co około 2 lata, co potwierdzane jest na jej tabliczce znamionowej. Wzorcowanie zwane inaczej kalibrowaniem nie jest wymogiem prawnym, lecz bez niego nie możemy mieć pewności, czy waga na pewno działa prawidłowo.

Musimy wiedzieć, że dokładność wskazań każdej wagi z czasem maleje, co jest zjawiskiem wręcz nieuniknionym powodowanym naturalnym zużywaniem się różnych elementów przyrządu czy wpływem czynników zewnętrznych jak np. Wstrząsy, czy nieprzyjazne środowisko pracy.

Wzorcowanie wagi pozwala wykryć wszystkie przyczyny takich niedokładności. O tym, jak się je przeprowadza i czemu służy, opowiadali nam specjaliści z firmy AXIS z Gdańska.

Wzorcowanie wagi w praktyce i jego zalety

Kalibrowanie wagi nazywamy też wzorcowaniem, ponieważ jest to sprawdzenie ilościowe polegające na umieszczeniu na szalce wzorca masy i porównanie go z odczytem. Wykryta w ten sposób ewentualna różnica definiuje wielkość błędu ważenia dla danego urządzenia.

W ten sposób kalibruje się przeróżne wagianalitycznelaboratoryjnejubilerskieaptecznetechnicznelicząceprzemysłowedynamometry i wszelkie inne.

Wzorcowanie wykonane przez autoryzowany zakład pomaga wykryć wadliwie działające elementy wagi i przeprowadzenie stosownej ich korekty lub naprawy, a to jej właścicielowi pomaga w:

·        ewentualnym obniżeniu kosztów działalności poprzez uniknięcie strat materiałowych, zwrotów i reklamacji,

·        uzyskaniu pewności niezawodności odczytów,

·        nabraniu pewności działania w zgodności z przepisami i ułatwienie w uzyskiwaniu legalizacji i różnego rodzaju audytów,

·        uniknięciu nieprzewidzianych przestojów.

Nie ma co prawda regulacji dotyczących częstotliwości wzorcowania wag, niemniej warto zadbać o to, by odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi badaniami były dobierane stosownie do własnej oceny ryzyka związanego z ewentualnymi błędami ważenia i ich wpływem na prowadzoną działalność. Przy większym ryzyku należy wagi wzorcować częściej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz