Artykuł sponsorowany

Na czym polega wznowienie granic nieruchomości?

Na czym polega wznowienie granic nieruchomości?

Wznowienie granic nieruchomości jest czasem niezbędne. Niestety, nie wszyscy geodeci mogą zająć się tą kwestią. Ważne jest przede wszystkim zapoznanie się z ich kompetencjami i uprawnieniami. Aby lepiej zrozumieć całe zagadnienie, warto też dowiedzieć się, jaka jest różnica pomiędzy punktami oraz znakami granicznymi. W trakcie wznawiania granic nieruchomości oba te elementy będą niezwykle istotne.

Komu można zlecić wznowienie granic nieruchomości?

Świat usług geodezyjnych jest bardzo szeroki – obejmują one ogromną liczbę działań, które laikowi trudno sprawdzić do wspólnego mianownika. Najlepiej podejść do tej kwestii w sposób zadaniowy: jeżeli potrzebujemy geodety do załatwienia konkretnej sprawy, poszukajmy takiego, który dysponuje odpowiednimi uprawnieniami. Nie wszyscy geodeci mają takie same kompetencje i ważne jest, aby upewnić się, czy dany fachowiec może nam pomóc z naszą sprawą. Jedną z nich może być wznowienie granic nieruchomości. Ofertę wykonania wszystkich niezbędnych prac związanych z tą czynnością znajdziemy między innymi w firmie Azymut.

Jaka jest różnica pomiędzy punktami a znakami granicznymi?

Punkty i znaki graficzne mają kilka zasadniczych różnic. Pierwsze z nich geodeta definiuje jako punkty jasno określające przebieg całej granicy nieruchomości. Można o nich myśleć jako o punktach, w których granica ulega załamaniu. Jeżeli działka ma kształt prostokąta, to liczba związanych z nią punktów granicznych wyniesie cztery. Punkty graniczne nie muszą mieć fizycznej reprezentacji, choć znacząco pomaga to w ich zlokalizowaniu. Jeżeli punkt graniczny został oznaczony w ten sposób, owo oznaczenie przyjmuje nazwę znaku granicznego. Znak graniczny może przyjmować różne formy – może to być palik geodezyjny, butelka, element betonowy lub kamienny. Znak graniczny podlega ochronie, nie można go celowo usunąć czy przesunąć.

Wznowienie granic nieruchomości – procedura

 Jeżeli nie jesteśmy pewni przebiegu granicy, możemy zlecić jej wznowienie wykwalifikowanej firmie geodezyjnej. Jeżeli oznaczenia zostały przesunięte lub zniszczone, mamy do czynienia ze wznowieniem znaków granicznych. Przed przystąpieniem do pracy geodeta zgłasza je do PODGiK. Konieczne jest przede wszystkim to, by jego działania były zgodne z dostępną dokumentacją oraz dokonanymi pomiarami. Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji spełniany jest obowiązek powiadomienia właścicieli działek granicznych o dokonywanych pracach. Nawet, jeśli któraś ze stron się nie zjawi, geodeta nie wstrzyma prac. Dokona wznowienia granic nieruchomości i kontrolnych pomiarów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz