Materiał Partnera

Na czym polega wyburzanie budynku?

Na czym polega wyburzanie budynku?

Rozbiórka budynku lub jego całkowite wyburzenie podlegają podobnym przepisom prawnym, co sama budowa. Prowadząc prace wyburzeniowe, konieczne jest zatem stosowanie się do odpowiednich podstaw prawnych. Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona praca wyburzeniowa, aby była bezpieczna oraz przede wszystkim zgodna z przepisami? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Wyburzanie – jak to wygląda od strony prawnej?

Bardzo często właściciele posesji, na których stoi zwłaszcza starszy budynek, chcą go wyburzyć. Dzieje się tak ze względu na inne plany lub brak możliwości zagospodarowania istniejącego obiektu. Dodatkowo znajdujące się na posesji zabudowania są problemem w zaaranżowaniu przestrzeni. Decydując się na działania mające na celu wyburzenie danego obiektu, należy jednak liczyć się z formalnościami, jakich należy dopełnić przed przystąpieniem do prac.

Jeszcze kilka lat temu w celach wyburzenia budynku konieczne było uzyskanie stosownego pozwolenia. Jednak po zmianach wprowadzonych w prawie budowlanym, wyburzenie obiektu stało się dużo łatwiejsze. Prace polegające na wyburzeniu mogą zostać podjęte po wcześniejszym zgłoszeniu planowych działań, jednak dotyczy to obiektów, które:

  • są niższe niż 8 metrów, w sytuacji, kiedy ich usytuowanie od granicy działki stanowi połowę ich wysokości,
  • nie zostały objęte ochroną przez konserwatora oraz nie znajdują się na liście zabytków,
  • nie wymagały otrzymania pozwolenia na budowę.

Odnosząc się do powyższych podpunktów, prace wyburzeniowe mogą zostać podjęte po wcześniejszym ich zgłoszeniu do Starostwa. Wniosek powinien zawierać między innymi odpowiednie oświadczenie o prawie do dysponowania danym obiektem. Na rozpatrzenie wniosku, stosowny organ ma 14 dni. Jeżeli po tym czasie nie została udzielona negatywna odpowiedź, jest to znak, że prace mogą zostać podjęte bez przeciwwskazań.

Kiedy konieczne jest pozwolenie?

Specjalista z firmy P.H.U. DRÓŻDŻ - Włodzimierz Dróżdż wyjaśnia: zmiany, jakie zostały wprowadzone w prawie budowlanym, pozostawiają urzędnikom możliwość egzekwowania uzyskania pozwolenia na rozbiórkę danego obiektu. Adekwatne pozwolenia na przystąpienie do prac należy również posiadać w sytuacji, kiedy budynek przeznaczony do wyburzenia nie spełnia odpowiednich kryteriów - dodaje.

Wniosek o pozwolenie na wyburzenie obiektu powinien zawierać dodatkowo kilka niezbędnych dokumentów – między innymi zgodę właściciela, szkic usytuowania obiektu na działce, opis zakresu oraz sposoby wykonywanych prac. Urząd ma 65 dni na podjęcie decyzji dotyczącej wydania wniosku o wyburzenie budynku.

Wyburzanie obiektu – strona praktyczna

Wydaje się, że spełnienie formalności jest najtrudniejszy etapem. Jednak podjęcie prac wyburzeniowych jest równie wymagające. Niewielkie konstrukcje można wyburzyć samemu, dbając o odpowiednie bezpieczeństwo swoje oraz znajdujących się w otoczeniu ludzi i obiektów. Jednak do większych obiektów konieczne jest wynajęcie profesjonalnej firmy. Dysponuje ona nie tylko stosownymi uprawnieniami, ale również maszynami, dzięki którym prace mogą zostać wykonane bezpiecznie oraz szybko.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz