Artykuł sponsorowany

Na czym polega usuwanie wgnieceń metodą PDR?

Na czym polega usuwanie wgnieceń metodą PDR?

Uszkodzenia karoserii to coś, czego wolałby nie doświadczyć żaden kierowca. Niestety czasem nie mamy wpływu na to, co dzieje się z naszym autem, gdy nie ma nas w pobliżu. Wystarczy mocniejsze gradobicie czy stłuczka parkingowa, by na nadwoziu pojawiły się nieestetyczne wgniecenia. Szukamy wówczas ratunku u blacharza, jednak konwencjonalna naprawa takich uszkodzeń kosztuje krocie. Na czym polega PDR – nowa metoda usuwania wgnieceń?

Charakterystyka metody PDR

Nazwa PDR to tak naprawdę akronim od angielskiego określenia Paintless Dent Repair. Metoda ta polega bowiem na nieinwazyjnym dla lakieru wypychaniu lub wyciąganiu wgnieceń, co znacząco przyczynia się do obniżenia kosztów naprawy. Oczywiście jest jeden warunek. Jak informuje blacharz z zakładu PDR Polska w Kostrzynie nad Odrą, lakier w miejscu wgniecenia nie może być uszkodzony.

Zastosowanie metody PDR będzie też niemożliwe wtedy, gdy w miejscu uszkodzenia wcześniej kładziona była szpachla. Wypychanie wgnieceń wykonuje się zazwyczaj na dostępnych powierzchniach karoserii – na masce, drzwiach czy klapie auta. Do naprawy uszkodzeń wykorzystuje się specjalną dźwignię, która pozwala na precyzyjne wyciąganie blachy. W celu dokładnego wyrównania uszkodzeń mechanicy stosują lampę z odbłyśnikiem.

W obszarach trudno dostępnych stosuje się metodę PDR „na klej”. W miejscu wgniecenia aplikuje się specjalny preparat, który ułatwia mocowanie kołka w kształcie grzybka. Sprawne manewrowanie kołkiem umożliwia pozbycie się wgniecenia. Metodę tę stosuje się np. na dachu samochodu. Dzięki niej nie trzeba demontować podsufitki.

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie metody PDR?

Najważniejszą zaletą metody PDR jest oszczędność i to zarówno czasu, jak i pieniędzy. Konwencjonalne metody naprawy uszkodzonej karoserii zakładają ponowne lakierowanie blachy. Koszt tej usługi jest często niewspółmierny do powstałych uszkodzeń, co zniechęca kierowców do reperacji nadwozia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że metodę PDR oferują tylko wybrane zakłady blacharskie.

Jej skuteczność zależy bowiem nie tylko od doświadczenia blacharza, ale również od sprzętu, jakim ten dysponuje. Dlatego też wyciąganie blachy należy powierzyć sprawdzonemu specjaliście. Jeśli przekażemy auto blacharzowi, który pracuje na narzędziach kiepskiej jakości, możemy bardzo rozczarować się efektem naprawy. Brak odpowiedniego sprzętu może przyczynić się do trwałego uszkodzenia powłoki lakierniczej. A warto pamiętać, że konieczność malowania obniży wartość rynkową pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz