Artykuł sponsorowany

Na czym polega usunięcie ósemek? Przychodnia stomatologiczna S-Clinic

Na czym polega usunięcie ósemek? Przychodnia stomatologiczna S-Clinic

Ósemki, inaczej zwane zębami mądrości, są usuwane z wielu powodów. Najczęściej dzieje się to, gdy w jamie ustnej nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca i zaczynają rosnąć w złym kierunku. Zęby te wychodzą stosunkowo późno, ponieważ mogą pojawić się nawet w wieku 25 lat. Kto wykonuje ten zabieg i jak on przebiega? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Kto zajmuje się usuwaniem ósemek?

Nie każdy dentysta zajmuje się usuwaniem zębów mądrości, gdyż zabieg ten zaliczany jest do zabiegów chirurgicznych. W związku z tym może go wykonać tylko odpowiednio wykwalifikowany chirurg szczękowy. To on zajmuje się diagnozowaniem oraz usuwaniem zębów trzonowych, w tym ósemek. Ekstrakcję zębów mądrości i inne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są m.in. w przychodni stomatologicznej S-Clinic w Nowym Sączu. Usuwanie ósemek niejednokrotnie przeraża pacjentów, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z dentystyki nie ma się czym martwić!

Czy zabieg usunięcia ósemek jest bolesny?

Usunięcie zębów mądrości musi być poprzedzone wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu możliwe jest określenie stopnia trudności zabiegu oraz możliwości wystąpienia ewentualnych powikłań. Sama procedura jest wykonywana pod znieczuleniem miejscowym, więc pacjent nie odczuwa bólu, może jednać odczuwać pewien dyskomfort, ponieważ zęby mądrości znajdują się w najbardziej zewnętrznej części łuku zębowego. Znieczulenie miejscowe jest wystarczające w wielu przypadkach, jedynie przy bardzo trudnym położeniu zęba, ekstrakcja musi być wykonana pod narkozą. Po usunięciu ósemki zaszywa się ranę w dziąśle. Jeśli ząb znajdował się w kości, konieczne jest zastosowanie kościozastępczego preparatu, który uzupełni ubytek.

Jak wygląda pielęgnacja rany po zabiegu?

Powikłania po usunięciu zęba mądrości zdarzają się niezwykle rzadko. Rana jest zawsze dezynfekowana i zaszywana, co ogranicza rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Oczywiście w pierwszych dniach pacjent odczuwa ból w miejscu zabiegu, może pojawić się również obrzęk. Ból można złagodzić lekami. Do 2 dni po zabiegu nie wolno jeść i pić gorących posiłków, palić tytoniu ani pić alkoholu. Po około tygodniu należy zdjąć szwy. Proces gojenia dziąseł jest sprawą indywidualną. Czasami wszystko goi się dobrze w mniej niż dwa tygodnie, czasami trzeba czekać dłużej niż miesiąc. Jeśli rana nie goi się prawidłowo, lekarz może przepisać antybiotyk. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń przez co najmniej tydzień po zabiegu.

Opracowanie:
Nowy Sącz, Rokitniańczyków 28 lok. 2
tel. 603 910 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz