Artykuł sponsorowany

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Do najczęściej oferowanych przez firmy remontowo-budowlane usług należą prace wykończeniowe, w których zakres wchodzi tynkowanie. Usługę te można wykonać ręcznie, jednak coraz częściej w ofertach firm zajmujących się wykończeniówka spotkać można usługę tynkowania maszynowego. Na czym polega ten proces, jakie są zalety tynkowania maszynowego i kiedy warto wybrać ten rodzaj usług?

Czym jest tynkowanie?

Tynkowanie to jedna z prac wykonywanych podczas wykańczania wnętrz. Polega na położeniu na sufity i ściany warstwy tynku, czyli zaprawy lub gipsu, odpowiednio dobranego dla tynkowanej powierzchni. Zadaniem tej warstwy jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników środowiskowych – atmosferycznych w przypadku tynków zewnętrznych lub zagrażających powierzchniom od wewnątrz, takich jak para wodna czy ogień. Ponadto tynkowanie wykonuje się także ze względów estetycznych – tynki wyrównują powierzchnię, stanowiąc podkład pod dalsze prace wykończeniowe, takie jak na przykłada położenie płytek ceramicznych.

W zależności od zamierzonego efektu stosuje się różne rodzaje tynków, różniących się od siebie składem, właściwościami, a także techniką wykonania. Do najpopularniejszych technik nakładania warstw tynku zaliczyć możemy tynkowanie ręczne, nazywane także narzucanym oraz tynkowanie maszynowe.

Tynkowanie ręczne a maszynowe

Firmy budowlane zajmujące się realizacją prac wykończeniowych, takie jak Tynk-Mat Usługi Budowlane Marcin Matusiak coraz częściej oferują tynkowanie techniką maszynową. Ta nowoczesna technika, ze względu na swoje liczne zalety zyskuje na popularności i powoli wybiera technikę tynkowania ręcznego.

Podstawową różnicą,  między tymi dwoma technikami jest sposób nakładania warstwy tynku na ściany oraz sufity. W przypadku tynkowania ręcznego tynki nakłada się ręcznie, za pomocą szpachli, natomiast tynki maszynowe nakładane są za pomocą specjalistycznego sprzętu – agregatu tynkarskiego. Mieszanina przygotowana w agregacie nakładana jest na ściany i sufity za pomocą węża, przez lancę natryskową. Aplikacja maszynowa jest sposobem dużo szybszym, choć nie koniecznie prostszym, dlatego warto korzystać z usług firm, które zajmują się tą usługą profesjonalnie.

Kolejną różnicą jest sama zaprawa. W przypadku tynków ręcznych jest to masa niezawierająca środków, które za zadanie mają poprawić jej plastyczność i urabialność, tynki maszynowe charakteryzuje również lepsza przyczepność. Ponadto tynki maszynowe zawierać mogą różnego typu domieszki zmieniające ich właściwości, jednak wydłuża to czas ich rozrabiania.

Zalety tynków maszynowych

Tynki maszynowe zazwyczaj charakteryzuje wyższa jakość, ponadto dzięki możliwości zastosowania różnych domieszek można dowolnie zmienić ich właściwości, w zależności od specjalnego zapotrzebowania klienta. Co więcej, rozwiązanie to jest szybsze i, co za tym idzie ekonomiczniejsze, zwłaszcza w przypadku tynkowania dużych powierzchni. Dzięki zastosowaniu agregatu tynkarskiego mamy także pewność, że każda partia tynku będzie jednorodna i charakteryzować ja będą te same właściwości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz