Artykuł sponsorowany

Na czym polega tyczenie budynków i kiedy jest wymagane?

Na czym polega tyczenie budynków i kiedy jest wymagane?

Tyczenie budynków stanowi zbiór czynności dotyczących przeniesienia charakterystycznych punktów obiektu budowlanego z projektu na teren działki. W ten sposób rozpoczyna się roboty budowlane. Czynność tę może wykonywać wykwalifikowany i uprawniony geodeta przy pomocy różnych metod. Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Co na temat tyczenia budynku mówi prawo budowlane?

Kwestie dotyczące tyczenia budynku są regulowane przez geodezyjne prawo budowlane. Według jego zapisów czynność tę należy wykonywać w kilku przypadkach. Jednym z nich jest chęć wybudowania obiektów wymagających uzyskania wcześniej pozwolenia na budowę. Ponadto, mowa tutaj także o sieciach elektroenergetycznych pracujących pod napięciem znamionowym większym niż 1 kV. Tyczenie budynku trzeba wykonać również w przypadku kanalizacji kablowej, telekomunikacyjnych linii kablowych, a także przyłączy kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, telekomunikacyjnych i cieplnych.

W tym miejscu warto również wspomnieć, iż przy tych obiektach wykonuje się też geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Wysokiej jakości usługi związane z tyczeniem budynków znajda Państwo w bogatej ofercie firmy Usługi Geodezyjne Piotr Oporski z Grzegorzewa.

Tyczenie budynku — na czym polega?

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, tyczenie budynku stanowi zespół prac geodezyjnych, których celem jest wskazanie w danym terenie lub na wykonywanym obiekcie punktów o ustalonej lokalizacji w kontekście założonego układu odniesienia oraz oznaczających owe punkty. Dzięki temu jest możliwe przeniesienie budynku z projektu na działkę. Jeśli chodzi o rozpoczęcie czynności pomiarowych, to podstawą jest tutaj stworzenie mapy do celów projektowych. Stanowi ona część dokumentacji, którą zanosi się do organu administracji architektoniczno-budowlanej w trakcie procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Warto także nadmienić też, iż proces tyczenia budynku wykonuje się w oparciu o główne osie danego obiektu, które przebiegają zarówno pod, jak i nad gruntem. Podstawę stanowią tutaj także repery będące odniesieniami dla pozostałych rzędnych wysokościowych budynku. Mowa tu także o punktach charakterystycznych danego obiektu. Na koniec należy wspomnieć też o tym, iż tyczenie budynku to proces jednoetapowy lub wieloetapowy — w zależności od stopnia skomplikowania danego obiektu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz