Artykuł sponsorowany

Na czym polega tworzenie serwerowni?

Na czym polega tworzenie serwerowni?

Serwerownie posiadają dzisiaj nie tylko wielkie korporacje, banki, urzędy czy szpitale. Serwerownie ważne są dzisiaj dla tysięcy mniejszych i średnich firm, które w ten sposób utrzymują swoje systemy informatyczne pełne ważnych danych. Nic dziwnego, że tworzeniem serwerów zajmują się dzisiaj tylko nieliczne pracownie usług telekomunikacyjnych i IT. Na czym polega zatem instalacja serwerów?

Od projektu po montaż

Montaż serwerów i tworzenie samej serwerowi odbywa się na podstawie złożonego projektu. To w nim uwzględnia się dziesiątki czynników, w tym nawet te dotyczące warunków technicznych pomieszczenia, w którym powstanie właśnie serwerownia. Przede wszystkim musi panować w nim odpowiednia temperatura. Istotna jest też ochrona przeciwprzepięciowa i przeciwpożarowa.

Sama usługa instalacji serwerów obejmuje zaś szereg wielu działań specjalistycznych. Zalicza się do nich dobór dobrego serwera pod różnego rodzaju zastosowania. Ważne jest m.in. instalacja systemu operacyjnego, utworzenie kont użytkowników czy instalacja usług systemowych. Istotne jest również tworzenie rozwiązań dotyczących kopii zapasowych danych oraz tych, które umożliwią transfer danych z innych serwerów. Tworzenie serwerowni wiąże się zatem zarówno z koniecznością przejścia przez prace budowlano-remontowe, jak i elektryczne, teletechniczne oraz IT. Kompleksowa instalacja może wiązać się również z montażem światłowodów i sieci telekomunikacyjnych.

Okablowanie w serwerowniach

Przy tworzeniu centrów przetwarzania danych bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich kabli. Obecnie najczęściej stosuje się światłowody w rodzaju wielomodowym oraz jednomodowym. To one gwarantują mniejsze zużycie energii związane z chłodzeniem i wentylacją szaf serwerowych. Światłowody pozwalają także zaoszczędzić sporo miejsca. Dodatkowo są łatwe w montażu i ewentualnym demontażu, spełniając także restrykcyjne normy międzynarodowe. Przykładem jest zgodność z dyrektywą RoHS – światłowody nie zawierają ołowiu.

Firmy, które z ich użyciem tworzą serwerownie, starają się także zapewnić niebywałą szybkość transferu danych bez zakłóceń. O to dba zespół BUD ART, który świadczy szerokie usługi światłowodowe oraz telekomunikacyjne. Klienci liczyć mogą nawet na stworzenie instalacji fotowoltaicznej czy odgromowej. Takie firmy doradzają również w tym, jak połączyć ze sobą wszystkie wymienione technologie w ramach systemów BMS (automatyka budynkowa). Przy tworzeniu serwerowni nie można bowiem zapomnieć o alarmach, telewizji przemysłowej, kontroli dostępu, a także o systemach pomiarowych. 

Opracowanie:
Rzeszów, Starzyńskiego 9 lok. 27
tel. 691 871 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz