Artykuł sponsorowany

Na czym polega termomodernizacja budynków?

Na czym polega termomodernizacja budynków?

Technologie termomodernizacji budynków są różne. Na ogół jednak inwestorzy i wybrani przez nich wykonawcy nie powinni zapominać o kilku etapach, które należy wyznaczyć zarówno przy obiekcie mieszkalnym, jak i biurowym, komercyjnym czy nawet przemysłowym. O jakich procesach przygotowawczych oraz wykonawczych mowa? Dowiedz się, na czym polega termomodernizacja budynków.

Audyt energetyczny – podstawa projektu i kosztorysu

Termomodernizacja budynku wiąże się z dużymi wydatkami, które można jednak optymalizować. Przede wszystkim osiągnąć można to dzięki kompleksowemu i prawidłowemu dociepleniu budynku, który stanie się obiektem energooszczędnym. Niskie rachunki grzewcze pozwalają na zwrot inwestycji w kilka lat. W niektórych przypadkach można również skorzystać z dofinansowania z programu ministerialnego „Czyste Powietrze” lub też można liczyć za obniżony podatek za usługi budowlane oraz wszystkie materiały. Taka opcja jest jednak możliwa tylko dla budownictwa mieszkaniowego, któremu przysługuje podatek VAT w wysokości zaledwie 8%.

Pierwszym etapem prac musi być jednak audyt energetyczny, który obejmuje zarówno badanie wydajności grzewczej instalacji C.O., jak i sprawności wentylacji oraz systemu odprowadzania spalin. Ważne jest także zlokalizowanie miejsc, które szczególnie narażone są na straty ciepła. Grupa ekspertów musi zatem odnaleźć wszystkie istniejące i konieczne do usunięcia mostki termiczne. Dlaczego audyt jest jednak tak ważny?

To on staje się podstawą projektu wykonawczego, który składa się z licznych obliczeń, rysunków, wizualizacji, a także z kosztorysu. Świadectwa energetyczne budynku pozwalają na określenie jakości materiałów wymaganych do użycia przy termomodernizacji, a także pomagają wskazać, jakie prace powinno się przeprowadzić. Inwestor wraz ze specjalistami powinien wyszczególnić także stopę zwrotu swojej inwestycji.

Każdy etap prac w profesjonalny sposób wyznaczają eksperci z firmy TOM-INŻ, którzy oferują szeroki zakres usług, w tym modernizacje elewacji oraz obsługę inwestycji w roli kierowników budowy lub nadzorców inwestorskich.

Droga do skutecznej termomodernizacji budynku

Projekt termomodernizacji budynku powinien zakładać trzy różne etapy prac, po których zakończeniu cieszyć można się będzie nowoczesnym obiektem, generującym niskie koszty eksploatacyjne. Do grupy I całego docieplenia zalicza się wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ważne jest też wykonanie hydroizolacji fundamentów, usunięcie istniejącej wilgoci metodami iniekcji, a także wyizolowanie stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Dopiero wtedy przejść można do termomodernizacji ścian zewnętrznych oraz do docieplania dachu lub stropodachu. Dwa ostatnie wymienione etapy mogą zaś być oparte o różne technologie. Inwestorzy korzystają z modernizacji elewacji metodą lekką suchą lub lekką mokrą, z techniki tzw. elewacji wentylowanych czy też z rewolucyjnego remontu ścian z wykorzystaniem PSC – pojedyncza mikrosfera kwarcytowa. Dachy ocieplane są zaś z użyciem pap termozgrzewalnych, wełny mineralnej oraz pianki PUR.

Nie tylko jednak same ściany i dach należy ocieplić. Grupa II prac termomodernizacyjnych dotyczy wdrożenia wentylacji mechanicznej z rekuperacją odzysku ciepła, zaizolowania odkrytych przewodów centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, przebudowy komina, a także montażu zaworów termostatycznych. W większych obiektach podpina się nawet C.O. pod automatykę budynkową BMS (dla domów SmartHome), co pozwala na zarządzanie energią obiektu. Inwestorzy, którzy liczą zaś na wysoki standard energooszczędny budynku, nawet w klasie NF 40, muszą postawić również na grupę III prac remontowych. Do nich zaliczyć trzeba instalację innowacyjnych i proekologicznych technologii, od kolektorów słonecznych począwszy, na pompach ciepła kończąc.

Inwestycja w termomodernizację jest zatem złożona i może generować wysokie koszty. Taki remont jest jednak wysoce opłacalny i konieczny do przeprowadzenia tylko raz na kilkanaście lat.

 

Opracowanie:
Warszawa, al. Rzeczypospolitej 10 lok. 136
tel. 604 263 418
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz