Artykuł sponsorowany

Na czym polega sztuka projektowania wnętrz?

Na czym polega sztuka projektowania wnętrz?

Usługi związane z projektowaniem wnętrz są dzisiaj wykorzystywane przez deweloperów mieszkaniowych, zarządców biurowców, przez podmioty publiczne modernizujące szkoły, szpitale, biblioteki oraz urzędy, a także przez inwestorów hoteli oraz restauracji. Coraz częściej o złożony projekt i jego realizację proszą także klienci indywidualni, którzy marzą o domach i mieszkaniach jak z najlepszych wnętrzarskich magazynów. Sztuka projektowania wnętrz jest zatem bardzo potrzebna, ale na czym ona polega?

Proces przygotowawczy

Projektowanie wnętrz to działanie, które opiera się o kilka lub nawet kilkanaście etapów, bardzo do siebie zbliżonych niezależnie od tego, czy mowa o aranżowaniu małego mieszkania, czy olbrzymiej przestrzeni biurowej. Istotny jest zatem proces przygotowawczym, podczas którego zamawiający wraz z projektantami – polecana jest firma TESART – omówi swoje potrzeby, gusta, budżet oraz własne pomysły.

Każdy z wymienionych czterech elementów można rozbić na wielogodzinne konsultacje ze specjalistami, którzy starają się wraz z inwestorem dopracować każdy szczegół współpracy. Dopiero wtedy dochodzi do tworzenia pierwszych umów, pozwalających na przejście do takich działań, jak: tworzenie ekspertyz budowlanych i technicznych, analizy energetyczne, wizja lokalna oraz pomiary. Jeśli dany budynek nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego, pracownia projektowa przygotowuje taki dokument. Jest on podstawą dla skutecznego projektowania.

Tworzenie projektu

Tworzenie projektu danych wnętrz to bardzo złożone działanie, które w dużej mierze zależy od stanu wykończenia obiektu. Jeśli mamy do czynienia z przestrzenią w stanie deweloperskim, czyli gotowym do aranżowania pomijany jest krok podejmowania dodatkowej współpracy z instalatorami. W innym wypadku często projektanci kooperują z firmami instalatorskimi, tworząc wspólnie koncepcję nowej generacji sieci wewnętrznych opartych o standard KNX, protokół IP i automatykę budynkową SmartHome lub BMS.

Właściwym działaniem aranżacyjnym jest zaś koncepcja projektowa. Mowa o kilku propozycjach poglądowego wyglądu wnętrz, spośród których klient powinien wybrać jedną wersję. To ona jest w następnych etapach dopracowywana i modyfikowana, co pozwala na stworzenie gotowego projektu koncepcyjnego. On wiąże się także ze stworzeniem wiernej wizualizacji cyfrowej, którą również musi zaakceptować inwestor. Narzędzie to przy tym pozwala określić, jakie elementy klientowi się podobają, a jakie nie. Łatwo dzięki niemu zaproponować zmiany: inne rozstawienie ścian działowych, inne barwy i materiały wykończeniowe, a nawet całkowicie inny styl wnętrza.

Dopiero po ustaleniu precyzyjnie tego, jak ma wyglądać wewnątrz dany budynek, projektanci wnętrz przejść mogą do ostatniego działania: tworzenia projektu wykonawczego. Opracowanie to przekazywane jest do wykonawcy remontu, nad którym pracownia architektury wnętrz sprawuje nadzór. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz