Artykuł sponsorowany

Na czym polega system ogrzewania nadmuchowego?

Na czym polega system ogrzewania nadmuchowego?

Systemy ogrzewania nadmuchowego, popularne przede wszystkim w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie również w naszym kraju. Wynika to z licznych zalet, wśród których wymienić należy choćby blisko 30-procentowe oszczędności w kosztach ponoszonych z tytułu ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Na czym polega ta wyjątkowa technologia?

Sercem systemu ogrzewania nadmuchowego jest piec nadmuchowy, stanowiący źródło ciepła. Może on być zasilany olejem opałowym, propanem technicznym, gazem ziemnym albo energią elektryczną. Coraz powszechniej w tego typu systemach wykorzystuje się też jeszcze bardziej opłacalne rozwiązanie, jakim są pompy ciepła. Piec w tym przypadku ogrzewa jednak nie wodę krążącą w rurach i kaloryferach, ale powietrze, rozprowadzane po obiekcie specjalnie do tego celu przystosowaną siecią kanałów zakończonych kratkami nadmuchowymi.

Estetycznie wykonane kratki nadmuchowe można zamontować w ścianach, suficie lub podłodze, dzięki czemu w przeciwieństwie do klasycznych grzejników nie szpecą pomieszczeń ani nie zajmują w nich cennego miejsca. – Zamiast kratek wykorzystuje się również niekiedy nawiewniki z regulacją przepływu powietrza, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowników mówi specjalista z legnickiej firmy Włodarczyk Instalacje.

Jakość ogrzewanego powietrza

W zależności od systemu powietrze dostarczane jest do pieca z zewnątrz budynku (co opłaca się głównie przy dodatnich mimo wszystko temperaturach na zewnątrz) lub zasysane z ogrzewanych pomieszczeń. O jego świeżość dba zestaw filtrów: włókninowe wyłapują zanieczyszczenia, a elektrostatyczne korzystnie jonizują powietrze. Niektóre wkłady są też w stanie poradzić sobie z alergenami czy dymem papierosowym, natomiast montaż w systemie lampy UVB pozwala pozbyć się również unoszących się w powietrzu wirusów, bakterii i grzybów. Kolejnym przydatnym elementem układu jest zasilany wodą wodociągową nawilżacz, dzięki któremu ogrzane powietrze nawiewane do pomieszczeń nie jest zbyt suche.

Funkcjonalność na wielu poziomach

Do niewątpliwych zalet systemów ogrzewania nadmuchowego należy możliwość połączenia ich z systemami wentylacji, rekuperacji czy nawet klimatyzacji oraz z kominkiem – a także pełna kontrola nad klimatem panującym w mieszkaniu czy domu. Regulować można nie tylko temperaturę i poziom wilgotności powietrza, ale też prędkość jego wymiany (dzięki regulacji obrotów umieszczonego przy piecu wentylatora wymuszającego obieg powietrza).

Dzięki temu, że pomieszczenia w tym systemie nagrzewają się szybko i równomiernie (bezwładność niższa niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego i podłogowego), co do minuty można także zaprogramować czas, kiedy ogrzewanie ma funkcjonować i w jakim stopniu. Pozwala to uzyskać jeszcze większe oszczędności związane z eksploatacją.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz