Artykuł sponsorowany

Na czym polega system HACCP?

Na czym polega system HACCP?
System HACCP to System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, który jest głównym narzędziem do zarządzania bezpieczeństwem żywności. Dzięki niemu postępowanie zgodnie z wszystkimi normami obowiązującymi w Polsce jest o wiele łatwiejsze, a co za tym idzie – produkt trafiający do klienta jest bezpieczny i wysokiej jakości. Na czym polega system HACCP i w jaki sposób możesz go wdrożyć w swojej firmie?

Dlaczego jest taki ważny?

Bezpieczeństwo żywności jest narzucone przez Polskie prawo i każdy producent jest zobowiązany do jego przestrzegania – między innymi do wdrożenia systemu HACCP w swoim przedsiębiorstwie. Nie jest to wyłącznie widzimisię urzędników, ale ma ogromne znaczenie we współczesnym przemyśle. Głównym celem systemu HACCP jest zagwarantowanie konsumentom jak największego bezpieczeństwa żywności. Produkty spożywcze muszą być wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów oraz innych niebezpiecznych składników. Nie tylko substancji chemicznych w zbyt dużym stężeniu, ale również tego, co może trafić do żywności przypadkiem np. drobne elementy linii produkcyjnej, takie jak śrubki oraz uszczelki.

Wdrożenie systemu – czy jest trudne?

Wdrożenie i przestrzeganie systemu HACCP może okazać się niełatwym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących producentów oraz nowych pracowników. Warto skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się profesjonalnym wdrażaniem norm i standardów np. Quality Systems. Wdrożenie systemu HACCP to przede wszystkim zwiększenie kompetencji i odpowiedzialności zawodowej pracowników. Powinno przebiegać stopniowo i wieloetapowo. Pierwszym etapem jest zawsze przeprowadzenie audytu i określenie, które normy dotyczą danego przedsiębiorstwa. Ostatnim etapem powinien być audyt certyfikujący, który pozwoli na sprawdzenie, czy system został wdrożony w odpowiedni sposób i jest przestrzegany przez wszystkich przeszkolonych w tym celu pracowników.  

Główne zasady systemu HACCP

System HACCP jest niezwykle złożony, a jego zasady są zawsze indywidualnie dostosowywane do każdego przedsiębiorstwa. Wśród jego kluczowych zasad można wymienić:

  • analizę i ocenę zagrożeń, a także sposoby zapobiegania oraz eliminacji ich,
  • ustalenie Krytycznych Punktów Kontroli, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka,
  • wprowadzenie systemu monitorowanie KPK,
  • ustalenie procesów weryfikacji oraz wprowadzania ewentualnych działań korygujących,
  • prowadzenie dokumentacji na każdym etapie postępowania według systemu HACCP.

Odpowiednie wprowadzenie systemu HACCP to nie tylko bezpieczeństwo żywności, ale również samego przedsiębiorcy, który może mieć pewność, że wszystkie jego produkty są w pełni bezpieczne. Posiada on udokumentowane dowody na to, że żywność wytwarzana na terenie jego zakładu spełnia wszystkie normy obowiązujące na terenie Polski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz