Materiał Partnera

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Cykliczne wizyty u dentysty to kluczowy element dbania o zęby. Nawet jeśli nie masz większych problemów zdrowotnych, warto dbać o profilaktykę uzębienia. Dlatego zalecane jest, aby wybierać się do gabinetu dentystycznego na wizyty kontrolne. To właśnie ta usługa wchodzi w skład stomatologii zachowawczej. Jej celem jest stałe utrzymywanie uzębienia w dobrej kondycji.

Piękny uśmiech na co dzień

Aby mieć zdrowe zęby, nie wystarczy wybierać się do dentysty, kiedy już zaczynają się psuć. Kluczowa jest ich codzienna pielęgnacja. Nie chodzi jedynie o szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznej i płynu do płukania. O zęby można dbać na co dzień również w gabinecie dentystycznym.

Stomatologia zachowawcza, zwana inaczej ogólną, bardzo to ułatwia. Kontrolne wizyty co pół roku pomogą wykryć wszelkie ubytki i szybko naprawić szkody w uzębieniu. Dzięki natychmiastowemu działaniu będzie można uniknąć późniejszych komplikacji i kosztownego leczenia kanałowego. Celem tego typu stomatologii jest jak najdłuższe zachowanie zdrowia naturalnych zębów pacjenta, bez konieczności sztucznego wypełniania lub zastępowania ich. Ta dziedzina wiąże się też ze stomatologią estetyczną. W końcu im zdrowsze żeby, tym lepiej wyglądają.

Profilaktyka to podstawa

W dbaniu o zdrowy uśmiech pomagają też działania, które nie są konieczne, ale poprawiają kondycję zębów i wzmacniają je na przyszłość. Stomatolog oczyszcza z reguły zęby z płytki nazębnej i kamienia. Poprawia również ich odporność na bakterie. Do zabiegów wykonywanych przez dentystę zalicza się m.in. skaling (pozbywanie się kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie przebarwień), polerowanie (wygładzanie zębów) i lakierowanie (zabezpieczanie zębów przed próchnicą).

Leczenie próchnicy

Jednym z zadań stomatologii zachowawczej jest również leczenie próchnicy. Im szybciej zostanie wykryty ubytek, tym mniej wymagający zabieg, dlatego warto regularnie kontrolować stan zębów.

Leczenie próchnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. W przypadku lekkich uszkodzeń objawiających się nieestetycznymi plamami, konieczne jest jedynie oczyszczanie zębów i nałożenie na nie fluoru. Jeśli jednak próchnica przedrze się do głębszych warstw zęba, konieczne jest założenie plomby. W poważnych przypadkach trzeba podjąć leczenie kanałowe.

Czynnikiem alarmującym o rozwoju próchnicy często jest ból zęba. Nie warto zwlekać z leczeniem – zwłaszcza, że w gabinetach stomatologicznych zazwyczaj można skorzystać ze znieczulenia, które pozwala przeprowadzić zabieg bezboleśnie dla pacjenta.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz