Artykuł sponsorowany

Na czym polega spawanie metodą MIG?

Na czym polega spawanie metodą MIG?

Spawanie to metoda łączenia materiałów. Pokrewnymi do niej technikami są zgrzewanie oraz lutowanie. Rodzaj łączonych materiałów oraz pożądane parametry spoiny to czynniki, od których zależny jest wybór metody spawania. Aby połączenie było trwałe i odporne na dane warunki, konieczna jest odpowiednia technika i surowce. Jedną z najpopularniejszych metod spawania jest MIG. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Metoda MIG – na czym polega

Metoda MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie helu lub argonu, czyli gazów chemicznie obojętnych. Znajduje ona zastosowanie przy spawaniu gliny, magnezu, miedzi, tytanu, cyrkonu oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów.

Metoda spawania MIG polega na scalaniu dwóch elementów, za pomocą łuku elektrycznego, który tworzy się między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut, podawany w sposób ciągły. Oba elementy są chronione strumieniem gazu osłonowego. Materiał stapianego drutu łączy się z topionym materiałem, przez powstaje płynne jeziorko spawalnicze. Po skrzepnięciu zamienia się w trwałe złącze.

Podczas spawania tą metodą konieczne jest odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy. Warto wspomnieć o odpowiednich, nowoczesnych urządzeniach oraz narzędziach, a także przestrzeganiu parametrów spawania. Nie mniej istotne są też zasady bezpieczeństwa. To wszystko charakteryzuje profesjonalne firmy, którym warto powierzyć spawanie. Jedną z nich jest bez wątpienia Spawex Zenon Budek Usługi Spawalnicze.

Przykłady zastosowania metody

Aby stosować metodę MIG potrzebne są nie tylko narzędzia spawalnicze, ale także pewne umiejętności. Jest ona stosowana w liniach technologicznych i pracach montażowych, realizowana zarówno przy spawaniu półautomatycznym, jak i automatycznym. Metoda MIG praktykowana jest także w warsztatach naprawczych i zakładach seryjnej produkcji. Warto wymienić chociażby rury, zbiorniki ciśnieniowe, okręty, samochody czy tabor kolejowy. Doskonale sprawdza się też przy konstrukcjach stalowych.

Opracowanie:
Leśniakowizna, Kasprzykiewicza 196
tel. 695 678 192
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz