Materiał Partnera

Na czym polega skrawanie i jakie narzędzia są wykorzystywane?

Na czym polega skrawanie i jakie narzędzia są wykorzystywane?

Obróbka różnego rodzaju tworzyw stanowi nieodłączny proces produkcyjny wielu elementów składowych maszyn oraz urządzeń. Służy do tego proces skrawania, który pozwala na uzyskanie konkretnego kształtu, powierzchni oraz wymiarów detali. Wykorzystuje się w tym celu narzędzia takie jak na przykład: frezy, noże tokarskie, wiertła lub gwintowniki. Mogą być one napędzane maszynowo bądź ręcznie.

Zastosowanie i rodzaje skrawania

Jest to proces polegający na stopniowym ścinaniu niewielkich części materiału. Inaczej nazywa się go obróbką ubytkową, ponieważ sprawia, że objętość surowca w danym elemencie się zmniejsza. Tego typu zabiegom poddaje się między innymi drewno, tworzywa sztuczne lub różnego rodzaju metale. Najczęściej skrawanie stosuje się podczas produkcji części do maszyn lub narzędzi. Dzięki temu mogą one uzyskać pożądany kształt lub fakturę. Tego typu obróbka może występować w trzech formach: ręcznej, maszynowej lub CNC. Ostatnia znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w przemyśle ze względu na swoją precyzję oraz idealne odwzorowywanie założonych parametrów na wielu egzemplarzach. Wszystko dzięki numerycznemu sterowaniu komputerowemu, które pozwala na znacznie przyspieszenie procesu, a także skupienie się na detalu. Za pomocą narzędzi skrawających można wykonać struganie, toczenie, wiercenie, frezowanie, szlifowanie, gwintowanie lub radełkowanie. Ponadto każda obróbka ma różny zakres swojej dokładności – od zgrubnej aż po wykańczającą.

Charakterystyka narzędzi skrawających

Akcesoria te mogą być napędzane ręcznie lub maszynowo, z czego wynika rodzaj obróbki, co zostało wspomniane wcześniej. Składają się z trzech podstawowych części pod względem budowy:

  • robocza – bezpośrednio wykorzystywana do procesu skrawania;
  • prowadząca – wprowadza lub wyprowadza materiał z miejsca obróbki;
  • chwytowa – łączy narzędzie z napędem.

Nie ma jednego uniwersalnego podziału tych produktów. Ich klasyfikacja dzieli się na kilka grup, czyli: sposób obróbki, metodę kształtowania powierzchni, rodzaj napędu oraz wykorzystanie. Bogatą ofertę akcesoriów do skrawania ma sklep przemysłowy Sternisko Industry, znajdujący się w Raciborzu. Niemniej jednak w zastosowaniu przemysłowym największe znaczenie ma rozróżnienie narzędzi ze względu na typ obróbki skrawającej. Frezowanie wymaga użycia frezów walcowatych, czołowych, tarczowych, kształtowych lub walcowo-czołowych. Z kolei do toczenia, strugania bądź dłutowania stosuje się różnego typu noże. Wykonanie otworów wiąże się z wykorzystaniem wierteł, pogłębiaczy, rozwiertaków i nawiertaków. Obróbka skrawaniem to także proces gwintowania, w którym biorą udział gwintowniki, narzynki i głowice gwinciarskie.

Opracowanie:
Racibórz, Szczecińska 56
tel. 32 415 88 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz