Artykuł sponsorowany

Na czym polega rozgraniczenie działki?

Na czym polega rozgraniczenie działki?

Spory o konkretne położenie granic działek to dość często przytrafiające się sytuacje, które wymagają interwencji geodety. Jego prace w tym zakresie określa się jako rozgraniczenie nieruchomości, w ramach którego niezbędne jest najczęściej wykonanie pomiarów w terenie. Pozwalają one wskazać punkty i linie graniczne wybranego terenu. Jak dokładnie przeprowadza się rozgraniczenie działki i kiedy zazwyczaj się je realizuje?

Kiedy można wykonać rozgraniczenie działki?

Wątpliwości co do granic konkretnych nieruchomości są nierzadko przedmiotem sporów między właścicielami gruntów. W takiej sytuacji wykonuje się rozgraniczenie działki, które jest również przydatne przy ustanowieniu granic na dopiero powstałych terenach. To najczęstsze przyczyny korzystania z usług geodetów, którzy są w stanie przeprowadzić niezbędne pomiary w terenie i tym samym dokonać rozgraniczenia. Należy też pamiętać, że czynność ta nie może być wykonana np. w przypadku budynków.

Rozgraniczenie realizuje się bowiem wyłącznie przy ustalaniu granic nieruchomości w postaci gruntów, czyli w praktyce – działek. W momencie, gdy strony toczą w tej kwestii spór, geodeta działa na ich wniosek. Niekiedy jednak rozgraniczenie działki następuje z urzędu. Takie rozwiązanie spotykane jest rzadziej – dotyczy przeważnie zagospodarowania gruntów publicznych. W obu przypadkach stosowne czynności w terenie przeprowadzi Tadeusz Bober Geodezja. Dzięki temu uda się ustalić dokładnie granice konkretnych nieruchomości, co z kolei zakończy spór pomiędzy stronami. Jak działa geodeta w tym zakresie?

Jak przeprowadza się rozgraniczenie działki?

Zanim uprawniony geodeta rozpocznie prace w terenie, musi najpierw zgłosić zamiar ich realizacji. Czyni to poprzez złożenie stosownych dokumentów do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie zapoznaje się z dostępnymi informacjami na temat wybranej nieruchomości, po czym rozpoczyna prace w terenie, które określa się jako rozgraniczanie działki. Są one wykonywane w obecności stron sporu, jeśli zjawią się one we wskazanym przez geodetę terminie.

Na działce umieszczane zostają przez specjalistę punkty graniczne oraz utrwala się granice terenu należącego do konkretnego właściciela lub właścicieli. Po zakończonych pracach geodeta tworzy odpowiednio skonstruowany protokół wykonanych czynności. Dopiero ten dokument daje możliwość uzyskania decyzji o rozgraniczeniu konkretnej nieruchomości. Tę wydaje natomiast – w zależności od lokalizacji działki – burmistrz, wójt bądź prezydent miasta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz