Artykuł sponsorowany

Na czym polega renowacja skórzanych trzewików?

Na czym polega renowacja skórzanych trzewików?

Trzewiki skórzane męskie i damskie, a także podobne do nich buty: kozaki czy sztyblety; to obuwie wysokiej jakości, za które często płacimy więcej niż 500 złotych. Niestety przypadkowe uszkodzenia mechaniczne lub wady produkcyjne mogą spowodować, iż but będzie nadawał się do naprawy. Jest to też ważne po kilku sezonach użytkowania. Podkreślić bowiem warto, iż skórzanych butów nawet na pozór znacznie zniszczonych nie warto wyrzucać. W pracowniach szewskich można  je naprawić w taki sposób, by odzyskały dawny blask.

Procesy renowacji obuwia skórzanego

Renowacja obuwia skórzanego przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności szewc zapoznaje się ze stanem technicznym butów, z ich rodzajem oraz fabrycznym wyglądem, a także z ich składem materiałowym. Pozwala to określić specjaliście to, czy naprawa będzie opłacalna. Podawany jest przy tym klientowi orientacyjny koszt usług szewskich. Po zaakceptowaniu kosztorysu rozpoczynają się zaś prace renowacyjne.

W przypadku przetarć, uszkodzenia podeszwy czy też rozdarć, są one usuwane. Specjaliści wykorzystują do tego specjalne techniki i narzędzia, a także materiały idealnie dopasowane do tworzywa, z którego zostało wykonane dane obuwie (skóra welurowa, zamsz, nubuk, skóra licowana itd.). Dopiero po usunięciu większych uszkodzeń obuwia przechodzi się do prac związanych z odświeżaniem wyglądu. Skórze nadawana jest elastyczność, przywracany jest intensywny kolor, a także odpowiednia gładkość. Szewc zastosuje również specjalne preparaty impregnacyjne, które zabezpieczą trzewiki przed nadmiernym rozchodzeniem się, przed zarysowaniem oraz przed utratą koloru. Ważne są również powłoki hydrofobowe.

W zależności od stanu butów ważne jest wykonanie również: czyszczenia i sterylizacji trzewików, ich pastowania i woskowania, wspomnianej impregnacji, odnowy lub zmiany kolorystyki. Wymienione są również sznurowadła, zamki czy też elementy ozdobne. Szeroką pomoc udziela Andrzej Garczyński prowadzący ZAKŁAD SZEWSKI w Środzie Wielkopolskiej z innowacyjną usługą online – buty do naprawy można przesłać bowiem kurierem!

Kiedy warto postawić na naprawę trzewików?

Naprawa trzewików jest możliwa niemalże przy każdym poziomie ich zniszczenia. Jeśli jest to obuwie wykonane z wysokiej klasy skóry, szewc poradzi sobie nawet z głębokimi przetarciami, zwiotczeniem materiały i jego przesuszeniem, a także z przedziurawieniem oraz uszkodzeniem podeszwy/obcasa. Najbardziej opłaca się zatem naprawiać trzewiki marek premium. Na usługę konserwacji, która jest tania i szybko prowadzona zasługują zaś wszystkie buty ze skóry, nawet tej niższej jakości. Przede wszystkim warto zanosić wtedy obuwie przed jesienią/zimą, a także po zakończeniu mrozów.

Co zaś z butami po nietrafionym zakupie? Z trzewikami – zwłaszcza męskimi – często są problemy z doborem rozmiaru. Zazwyczaj wybierany przez danego mężczyznę rozmiar może być zbyt mały, a kolejny poziom rozmiaru danego producenta może wiązać się z zakupem obuwia zbyt dużego. Nie trzeba jednak rezygnować z zakupu. Jeśli trzewiki są zbyt ciasne w pięcie lub w szerokości przy małym palcu stopu, warto kupić produkt i zanieść go do szewca. Bez problemu rozszerzy on w określonych miejscach obuwie i to w taki sposób, by nie doprowadzić do ewentualnej utraty gwarancji w sklepie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz