Artykuł sponsorowany

Na czym polega rekultywacja terenu?

Na czym polega rekultywacja terenu?

W dzisiejszych czasach wiele terenów jest zniszczonych przez przemysł i inne szkodliwe działanie człowieka. Sposobem na przywrócenie gruntom wartości użytkowych oraz przyrodniczych, jest zlecenie ich rekultywacji profesjonalnej firmie. Na czym dokładnie polega rekultywacja terenu, komu należy ją zlecić i które ustawy regulują przebieg tego procesu?

Metody rekultywacji

Sposobów na przywrócenie wartości użytkowej i przyrodniczej jest wiele, lecz istnieją trzy główne metody rekultywacji terenu, które stosuje się najczęściej:

  • Zalesianie – sadzenie na danym terenie drzew. Stosowane najczęściej po masowej wycince.
  • Zalewanie – w Polsce istnieje wiele terenów kopalnianych, które zostały sztucznie zalane wodą. Proces ten miał ogromny wpływ na krajobraz.
  • Zasypywanie – alternatywą do zalewania może być po prostu zasypanie wykopalisk.

Do metod tych można tak naprawdę zaliczyć wszystkie prace, które mają za zadanie odbudować przyrodę danego terenu oraz ukształtować go: tworzenie nasypów i wykopów, poprawianie właściwości gleb, umocnienie skarp i budowa niezbędnych dróg. Oprócz rekultywacji technicznej (prace ziemne), można przeprowadzać również chemiczną (oczyszczanie gruntu i poprawianie żyzności gleb) oraz biologiczną (kształtowanie szaty roślinnej).

Komu zlecić?

Rekultywację terenu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, której pracownicy nie tylko mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale również specjalistyczne maszyny, które ułatwią wykonanie niezbędnych czynności. Jedną z polecanych firm zajmujących się rekultywacją terenu jest przedsiębiorstwo Drobas II, którego siedziba znajduje się w Bukownie Małopolskim. Korzystając z usług rzetelnych i cieszących się zaufaniem klientów firm, można mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo i w atrakcyjnej cenie.

Formalności

Żeby rekultywacja terenu przebiegała zgodnie z prawem, konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na rekultywację i ponowne zagospodarowanie. Pozwolenie jest wydawane przez starostę odpowiedniego dla danego rejonu. Należy pamiętać, że prace rekultywacyjne nie mogą w żaden sposób działać na niekorzyść środowiska naturalnego. Obowiązkiem właściciela danego terenu jest zadbanie o to, aby zatrudnić właściwych specjalistów. Nie warto korzystać z usług amatorów, gdyż w wielu przypadkach będzie to po prostu przysłowiowe wyrzucenie pieniędzy w błoto. Rekultywacja to skomplikowany proces, który wymaga wiele doświadczenia, znajomości prawa oraz specjalistycznej wiedzy. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz