Artykuł sponsorowany

Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna?

Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna?
Zawał mięśnia sercowego,choroba niedokrwienna,wszczepienie stentów (angioplastyka -balonikowanie)  lub operacja  by-passów, wrodzone bądź nabyte wady serca, przeszczep serca,  czy rekonwalescencja po zabiegach kardiochirurgicznych oraz przewlekła niewydolność krążenia  – to tylko niektóre wskazania do odbycia rehabilitacji kardiologicznej. Jest ona niezbędna, aby szybciej wrócić do zdrowia, a także zapobiec kolejnym incydentom sercowo-naczyniowym. Na czym jednak dokładnie polega?

Rehabilitacja w szpitalu

Pierwszy etap rehabilitacji po interwencji szpitalnej ma miejsce jeszcze w oddziale kardiologicznym lub kardiochirurgicznym  i ma na celu uniknięcie wczesnych powikłań zakrzepowo-zatorowych oraz przykurczów czy zapalenia płuc. Jeśli pacjent musi leżeć, może wykonywać ćwiczenia oddechowe, izometryczne (czyli naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni), a we współpracy z fizjoterapeutą – ćwiczenia bierne bądź wspomagane. Chory uczy się także w odpowiedni sposób, powoli wstawać z łóżka, po pewnym czasie zaś powinien zacząć spacerować po korytarzu i schodach.

Kolejny etap

Podejmowany wysiłek musi mieć odpowiedni charakter, częstotliwość i intensywność (stopniowo zwiększaną). Rodzaj i intensywności programu rehabilitacji kardiologicznej , parametry obciążeń wysiłkowych  są dobierane indywidualnie do potrzeb i możliwości konkretnej osoby przez lekarza specjalistę kardiologa i specjalistę rehabilitacji  , z uwzględnieniem nie tylko aktualnego stanu pacjenta, ale także jego schorzeń towarzyszących .  Skuteczność i bezpieczeństwo programu, jak i zmieniający się stan kliniczny pacjenta , jest monitorowane przez lekarza dzięki regularnym badaniom takim jak pomiary ciśnienia, ekg spoczynkowe, próby wysiłkowe,  Holter, echo- serca czy spirometria. Dlatego też rehabilitacja kardiologiczna powinna być po wypisaniu pacjenta ze szpitala kontynuowana w oddziałach dziennych czy odpowiednio sprofilowanych ośrodkach, takich jak choćby Uzdrowiskowy Szpital Kardiologiczny ZDROWIE w Polanicy-Zdroju.

Podejście indywidualne, podejście holistyczne

Nad przebiegiem rehabilitacji czuwa tam personel medyczny składający się z lekarzy specjalistów , pielęgniarek , fizjoterapeutów oraz psychologów . Jej program natomiast opracowywany jest indywidualnie w zależności od rodzaju problemu, co oznacza, że będzie nieco inny dla osób po zawale, a inny w przypadku pacjentów z niewydolnością serca czy po wszczepieniu by-passów. Aby jednak rehabilitacja kardiologiczna przyniosła możliwie duży, długofalowy efekt, powinna uwzględnić też przygotowanie do trwałych zmian w trybie życia.

Należy do nich chociażby uczynienie aktywności fizycznej stałym elementem planu dnia, rzucenie nałogu papierosowego czy ograniczenie spożycia soli, cukru, tłuszczu i czerwonego mięsa oraz wprowadzenie do jadłospisu większych ilości owoców i warzyw. Dla wielu osób poczynienie tego typu zmian nie jest łatwe, dlatego skuteczna rehabilitacja kardiologiczna powinna być prowadzona kompleksowo, we współpracy z dietetykiem i psychologiem, obejmując nie tylko ćwiczenia ruchowe, ale też edukację zdrowotną, budowanie motywacji czy naukę radzenia sobie z lękami i stresem.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz