Materiał Partnera

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki to proces, który pozwala na przywrócenie pełnej sprawności urządzenia, które ma prawo do awarii, zwłaszcza gdy jest użytkowanie w niewłaściwy sposób. Proces ten nie należy co prawda do najprostszych, ale przeprowadzony prawidłowo daje gwarancję na stuprocentową użyteczność, taką samą, jak przed awarią.

Na początku należy dokładnie obejrzeć urządzenie, ustalić czy nie posiada pęknięć na obudowie. Kolejnym krokiem jest rozebranie turbosprężarki na pojedyncze elementy. Obudowę należy poddać zabiegom antykorozyjnym oraz usunąć zanieczyszczenia – paskowaniu, śrutowaniu oraz oczywiście myciu.

Regeneracja turbin – najważniejszy etap naprawy

Następny krok to regeneracja turbin – najważniejszy etap regeneracji turbosprężarki. Pracownicy warsztatu dokonują szeregu pomiarów i sprawdzają elementy wirujące, takie jak koło kompresji. Robi się tak celem ustalenia, czy elementy te, kluczowe dla działania turbosprężarki, mogą być użyte ponownie, czy nastąpi konieczność wymiany na nowe części fabryczne.

Bardzo dobrze, jeśli serwis turbosprężarek korzysta z oryginalnych części, pochodzących od właściwego producenta. Gdy elementy wirujące da się wykorzystać ponownie, wtedy poddaje się je procesowi mycia ultradźwiękowego.

Rzecz która zawsze podlega wymianie podczas regeneracji turbosprężarki to elementy uszczelniające oraz łożysko wirnika. Pierścienie oporowe oraz odrzutniki olejowe również zawsze należy wymienić.

Kolejnym etapem regeneracji jest montaż rdzenia korpusu oraz wałka. Rdzeń musi zostać wcześniej poddany wyważeniu dynamicznemu i jest rozpędzany do 40 tysięcy obrotów na minutę, by następnie przejść do testów o prędkości 250 tysięcy – jest to symulacja naturalnych warunków pracy urządzenia. Należy również na bieżąco sprawdzić szczelność nowo założonych uszczelek, czy oby nie przepuszczają oleju.

Ostatnie w kolejności czynności to zamontowanie kierownicy zmiennej geometrii oraz przykręcenie kompresora.

Koszt regeneracji turbosprężarki to jedynie ¼ ceny nowego urządzenia, a przywracają uszkodzonej turbinie samochodowej pełną sprawność, co z kolei pozwala zaoszczędzić użytkownikowi samochodu olbrzymich kosztów wymiany turbosprężarki na nową.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz