Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja turbosprężarek

Na czym polega regeneracja turbosprężarek
Turbosprężarki to coraz popularniejsza forma doładowania, dzięki któremu możemy maksymalnie wykorzystywać moc silników samochodowych przy optymalnym zużyciu paliwa. Konstrukcja turbosprężarki pozwala na zwiększenie ciśnienia powietrza, które wpada do silnika, wykorzystując do tego energię wydalanych spalin – to maszyna wirnikowa, która składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale, stąd jej nazwa. Jak może być regenerowana?

Zasada działania – minimalizacja turbodziury

Zanim omówimy, na czym polega regeneracja turbosprężarki, przedstawimy w skrócie zasady jej działania. Obroty sprężarki zależą od ilości gazów napędzających turbinę – kiedy zapotrzebowanie na moc silnika gwałtownie wzrasta, przez moment sprężanie jest małe. W tym samym czasie układ dostarczający paliwo nie może dostarczyć go tak dużo, jak przy tzw. statycznym obciążeniu. Mamy tu do czynienia z efektem mniejszej mocy silnika przy gwałtownym wzroście zapotrzebowania na moc, który nazywany jest często turbodziurą. To efekt opóźnienia pomiędzy chwilowym wydatkiem spalin a zapotrzebowaniem na powietrze. Nowoczesne turbosprężarki mają jednak mniejszy moment bezwładności wirników, dawkowanie paliwa jest dokładniejsze. Dzięki temu, że gazy wylotowe kierowane na turbinę napędzają jednocześnie wirnik sprężarki, do każdego cylindra trafia większa ilość tlenu, a to przekłada się na wzrost mocy silnika.

Regeneracja turbosprężarek

Turbosprężarki to skomplikowane mechanizmy, które są narażone na działanie dużych sił i bardzo wysoką temperaturę, która w silnikach spalinowych może dochodzić nawet do blisko 1000°C. W takich rozwiązaniach zawsze należy stosować odpowiednie środki smarne, zgodnie ze wskazaniami producenta, by zagwarantować jak najdłużej sprawność. Dobry olej i regularne wymienianie filtrów to niezbędnik do poprawnego działania turbosprężarki. Turbosprężarki rzadko ulegają poważnym awariom i nie wymagają remontów, jednak nic nie jest niezniszczalne. Jak mówi nam przedstawicielka przedsiębiorstwa TURBO Klaudia Potępa z Oleśnicy, awarie turbosprężarek najczęściej są spowodowane przez brudny olej, niedobór jego ciśnienia, przegrzanie, czy materiał obcy, który dostał się pod maskę. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie regeneracji turbosprężarki. Pierwszym krokiem jest oczywiście demontaż konstrukcji, a dalej umycie i wyczyszczenie wszystkich elementów, najczęściej piaskarką lub myjką ultradźwiękową. Pracownicy dokonują kontroli i oceniają punkty pomiarowe wskazane przez producenta, wymieniają komplet z elementów z zestawu naprawczego. Kolejny krok to wyważenie i doważenie zespołu wirującego, a na koniec, po montażu całości, sprawdzenie i regulacja wartości ciśnienia, jeśli jest to konieczne. Turbosprężarka może zostać w ten sposób przywrócona do pierwotnego wyglądu zewnętrznego, a co za tym idzie – na nowo zyskać całkowitą sprawność i służyć przez wiele kolejnych lat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz