Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja narzędzi

Na czym polega regeneracja narzędzi
Wiele narzędzi i elementów maszyn zużywa się znacznie szybciej niż pozostałe części. Przykładem mogą być np. wiertła, które przecież musimy wymieniać, podczas gdy obudowa wiertarki posłuży jeszcze wiele lat. W profesjonalnych urządzeniach i narzędziach stosowanych w przemyśle, które pracują bez wytchnienia, także jest wiele szybko zużywających się części. Na czym polega ich regeneracja?

Lepiej regenerować czy wymieniać?

Regeneracja narzędzi, urządzeń czy całych układów jest spotykana zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym – regenerujemy przecież alternatory, turbiny i inne części kryjące się pod maskami naszych samochodów. Zatem dylemat: regenerować czy wymieniać dotyczy niemal każdego i jest spotykany w wielu dziedzinach życia.

Dla nas i dla wielu naszych klientów odpowiedź na to pytanie jest oczywista – mówi specjalista z firmy R & S Święcińscy. – Przy bardzo rozbudowanych i wysoce specjalistycznych maszynach regeneracja narzędzi jest jedynym rozsądnym posunięciem, ponieważ koszty są wielokrotnie niższe. Nie ma też sensu wymiany całego skomplikowanego urządzenia, gdy regeneracji potrzebuje tylko jeden prosty element, np. ostrze. Szacuje się, że regeneracja jednej części może być nawet do 70% tańsza niż jego wymiana na nowy.

Na czym polega regeneracja narzędzi? Jakie elementy można poddawać regeneracji i kto najczęściej z tego korzysta? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Jakie części i narzędzia można poddawać regeneracji?

Narzędzia i elementy linii produkcyjnych często są wykonywane według indywidualnego projektu i stanowią część wysoko wyspecjalizowanej, dostosowanej ściśle do danego zakładu technologii. Dlatego regenerację takich części powierza się firmom, które zajmują się projektowaniem i budową maszyn, a także dysponują bogatym parkiem maszynowym zapewniającym najwyższy poziom precyzji prac.

Regeneruje się najczęściej elementy robocze, a więc: ostrza, wiertła, głowice frezarskie – wszystkie one pracują stale w kontakcie z obrabianym materiałem, a więc się zużywają. Jedną z najprostszych metod regeneracji jest ostrzenie, w którym kosztem ubytku niewielkiego skrawka narzędzia uzyskuje się pierwotne właściwości – szybkość i dokładność cięcia, które decydują o jakości produktu.

Regeneracja narzędzi musi być bardzo precyzyjna, tak aby zregenerowany element wciąż pasował do linii produkcyjnej i działał dokładnie tak samo. Dlatego regenerację przeprowadza się w oparciu o dokumentację techniczną i z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań CAD/CAM.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz