Materiał Partnera

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Każdemu z nas powinno zależeć na dobru naszej planety. Dlatego powinniśmy przede wszystkim dbać o środowisko naturalne. Segregacja odpadów pozwala na usprawnienie procesu recyklingu, który przyczynia się do zmniejszenia liczby wysypisk śmieci oraz ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych, by ich ilość mogła wystarczyć na kolejne lata.

Co to jest recykling?

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. To proces ponownego wykorzystania odpadów w celu stworzenia nowych produktów z udziałem  jak najmniejszego wkładu energetycznego. Recykling pozwala na zmniejszenie ilości śmieci składowanych na wysypiskach. Przyczynia się do oszczędności energii i ochrony nieodnawialnych surowców. Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia dóbr naturalnych, by nie zabrakło ich w przyszłości.

Recykling materiałowy i surowcowy

Recykling można podzielić na dwa rodzaje: materiałowy i surowcowy. Recykling materiałowy polega na odzyskiwaniu surowców bez zmiany składu chemicznego tworzyw. Jego nazwa bierze się od tego, iż odpady są mechanicznie rozdrabniane i powstaje z nich tzw. recyklat, czyli regranulat, który pozyskuje się z przetwórstwa folii i plastikowych butelek. Z kolei w recyklingu surowcowym struktura chemiczna surowców ulega zmianie. Wykorzystuje się tu rozpuszczalniki chemiczne (procesy glikozy, hydrolizy oraz metanolizy) czy temperaturę (proces pyrolizy czy hydrokraking). W recyklingu surowcowym pozyskuje się żywice poliestrowe, służące do produkcji farb i lakierów, jak też węglowodory, wykorzystywane jako surowiec i paliwo w przemyśle. Procesem recyklingu tworzyw sztucznych zajmuje się wiele firm, w tym Dom Recyklingu z Prochowic. Tu również można nabyć specjalistyczne maszyny do recyklingu. Firma skupuje tworzywa sztuczne, separuje je, kruszy, mieli i przetwarza. Trudni się także w sprzedaży tworzyw sztucznych.

Jakie korzyści płyną z recyklingu tworzyw sztucznych?

Wynikiem recyklingu tworzyw sztucznych jest otrzymanie surowców wtórnych, które wykorzystuje się m.in. do produkcji worków na śmieci, doniczek, zabawek, płyt termoizolacyjnych czy też różnego rodzaju pudełek. Wielokrotne wykorzystanie materiałów do produkcji różnych produktów zmniejsza ryzyko powstawania dzikich wysypisk śmieci i ograniczenie produkcji odpadów. Idzie za tym czystsze powietrze, oszczędność wody, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i lepsza kondycja środowiska naturalnego. Poza tym recykling tworzyw sztucznych ma pozytywny wpływ na ekonomię w procesach produkcji.

Opracowanie:
Prochowice, Kościuszki 10
tel. 601 555 339
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz