Artykuł sponsorowany

Na czym polega prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego?

Na czym polega prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego?

Niestety wiedza na temat tego, na jakich zasadach rozliczać się z fiskusem jest dość obszerna i trudna do opanowania dla początkującego przedsiębiorcy. Z reguły lepiej, abyś skorzystał z porady specjalisty, który wskażą najkorzystniejszy sposób rozliczania się z fiskusem. Tymczasem przedstawimy, na czym polega prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego.

Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczonym sposobem rozliczania przychodów działalności gospodarczej przeznaczony dla firm jednoosobowych lub spółek osobowych – informuje ekspert z Kancelarii Księgowo-Podatkowej Abacus, po czym dodaje – Na początku swojej działalności przedsiębiorca określa, na jakich zasadach chce się rozliczać i zgłasza ten wybór do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego.

Kto zapłaci najniższe stawki ryczałtu ewidencjowanego?

W zależności od charakteru prowadzonej działalności, w ramach prowadzenia ryczałtu ewidencjonowanego można płacić określone kwoty procentowe podatku. Najniższe kwoty procentowe przedstawiają się następująco:

  • 2% zapłacą przedsiębiorcy uzyskujący dochód ze sprzedaży produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Z zaznaczeniem, że nie może to być przetwórstwo przemysłowe.
  • 3% zapłacisz, jeśli m.in. trudnisz się działalnością gastronomiczną, ale nie sprzedajesz alkoholu powyżej 1,5% lub jeśli prowadzisz usługi handlowe. Ta stawka dotyczy Cię, jeśli jesteś rybakiem i sprzedajesz ryby z własnego połowu.
  • 5,5% stawki obowiązuje przy przychodzie z prowizji ze sprzedaży m.in. biletów komunikacji miejskiej. Tyle będziesz winien fiskusowi, jeśli prowadzisz działalność wytwórczą albo uzyskujesz przychód z robót budowlanych.

Kolejne stawki. Czy ryczałt się opłaca?

To czy ryczałt ewidencjonowany się opłaca, zależy od wielu czynników i najlepiej udać się na indywidualną konsultację do eksperta podatkowego. A oto kolejne progi:

  • 8,5% zapłacą przedsiębiorcy uzyskujący przychód m.in. z prowadzenia przedszkoli lub ogrodu zoologicznego czy botanicznego. A także oferujący usługi gastronomiczne ze sprzedażą alkoholu pow. 1,5%.
  • 10% zapłacisz za przychód uzyskany ze zbycia praw majątkowych lub nieruchomości.
  • 17% stawki obejmuje wiele usług. M.in. pośrednictwa w handlu hurtowym czy sprzedaży hurtowej części do pojazdów mechanicznych.
  • 20% zapłacą przedstawiciele wolnych zawodów – lekarze, korepetytorzy czy tłumacze.

Plusy i minusy prowadzenia ryczałtu ewidencjonowanego

Ryczałt oblicza się od osiągniętego przychodu, nie możesz od niego odliczyć wydatków. Zdecyduj się na tę formę, jeśli ponosisz niskie koszty uzyskania przychodu. Olbrzymim plusem tej formy rozliczenia jest to, że płacisz tylko wtedy, kiedy osiągasz przychód. Możesz skorzystać z ulg podatkowych (z wyłączeniem ulg na dzieci i na nowe technologie), ale niestety nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem. Prowadzenie ryczałtu wiążę się z obowiązkiem dokonywania wpisów do książki przychodów. Wszystkie rozliczenia poprowadzi Ci wykwalifikowana księgowa lub biuro rachunkowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz