Artykuł sponsorowany

Na czym polega profesjonalna higienizacja jamy ustnej?

Na czym polega profesjonalna higienizacja jamy ustnej?

Zdrowe i mocne zęby nie są nam dane raz na zawsze. Wiele zależy od tego, jak bardzo będziemy przykładać się do ich pielęgnacji. Od dziecka uczymy się, że trzeba szczotkować zęby dwa razy dziennie i używać nici dentystycznych. Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennej higieny jamy ustnej bez zastosowania płynu do płukania ust. Problem w tym, że wszystkie te zabiegi nie wystarczą, by przez lata cieszyć się pięknym uśmiechem. Ich uzupełnieniem powinna być regularna higienizacja u dentysty. Co się na nią składa?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny może powstać u każdego z nas. Początkowo ma on postać miękkiego osadu, który w głównej mierze składa się z bakterii. Substancje zawarte w ślinie ułatwiają płytce bakteryjnej stopniowe narastanie na powierzchni zębów. Z czasem, w wyniku błędów pielęgnacyjnych, płytka bakteryjna ulega mineralizacji, przez co staje się niemożliwa do usunięcia w warunkach domowych. Kamień nazębny sprzyja chorobom dziąseł i przyzębia. Ponadto jest przyczyną przykrego zapachu z ust, z którym tak staramy się walczyć. Nieestetyczny osad jest widoczny dla każdego rozmówcy, co zaburza naszą atrakcyjność. Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Higienizacja jamy ustnej u stomatologa

Zwykle zgłaszamy się do dentysty z konkretnym problemem, jakim jest bolący ząb. Tylko nieliczni pacjenci pamiętają o regularnych wizytach kontrolnych i profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. Należy ją przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Higienizacją jamy ustnej zajmuje się stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Jak informuje specjalista z przychodni stomatologicznej New-Dent – składa się ona z kilku następujących po sobie zabiegów, których celem jest usunięcie złogów kamienia nazębnego przy pomocy narzędzi ręcznych i maszynowych.

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja – złote trio dla pięknego uśmiechu

Profesjonalna higienizacja jamy ustnej obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Dentysta oczyszcza z kamienia zarówno korony zębów, jak i przestrzeń poniżej linii dziąseł. Zabieg jest bezbolesny, choć może powodować niewielki dyskomfort. Kolejnym etapem higienizacji jest piaskowanie. Umożliwia ono dokładane oczyszczenie zębów z resztek płytki bakteryjnej i osadów.

Poza tym piaskowanie pomaga pozbyć się nieestetycznych przebarwień i sprawia, że zęby stają się gładkie i lśniące, co utrudnia ponowne nawarstwianie się kamienia nazębnego. Na koniec stomatolog przeprowadza fluoryzację. Związki fluoru zawarte w specjalnym lakierze wzmacniają szkliwo i uodparniają je na działanie bakterii próchnicowych. Fluoryzacja jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Zawartość fluoru w preparacie jest ściśle kontrolowana. Higienizacja jamy ustnej pozwala utrzymać zęby oraz dziąsła w dobrej kondycji i wpływa pozytywnie na estetykę uśmiechu. Nie warto z niej rezygnować.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz