Materiał Partnera

Na czym polega proces suszenia piasku?

Na czym polega proces suszenia piasku?

Piasek to jeden z najstarszych oraz najpopularniejszych materiałów budowlanych. Kruszywo to jest niezbędne, aby powstawały różnego rodzaju spoiwa, zaprawy czy cement. Jednak niekiedy potrzebny jest piasek, który charakteryzują wyjątkowe parametry. W tym właśnie celu poddaje się go suszeniu. Czym jest suszenie piasku? Jak przebiega ten proces? Dowiedz się więcej.

Suszenie piasku – co to takiego?

Suszenie to proces, którego celem jest usunięcie wilgoci z określonego materiału. Wpływa on znacząco na jakość oraz parametry surowca.

Analogicznie sytuacja wygląda z piaskiem. Aby go wysuszyć, czyli pozbawić wilgoci, używa się specjalnych czynników, które pobierają od niego cząsteczki wody. Kruszywo po przejściu procesu suszenia ma inne właściwości fizyczne. Staje się przede wszystkim trwalsze, a także jest wytrzymalsze pod względem mechanicznym.

Taki piasek jest niezbędny do tego, aby produkować zaprawy murarskie czy tynki, ale bez niego niemożliwa byłaby produkcja szkła, posadzek, betonu, materiałów ogniotrwałych. Kruszywo to ma więc wiele zastosowań przemysłowych. Służy również do piaskowania kamienia lub konstrukcji stalowych. Suszenie piasku to złożony proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy i zastosowania profesjonalnych urządzeń.

Piasek, aby mógł być wykorzystany w przemyśle czy do produkcji innych materiałów budowlanych, musi mieć odpowiednie parametry. Jeżeli będzie on zbyt wilgotny, jego wytrzymałość mechaniczna będzie znacząco mniejsza. Dlatego tak ważne jest, aby jego suszeniem zajęli się fachowcy korzystający z nowoczesnych rozwiązań” – mówi ekspert z firmy Anmar.

Jak przebiega suszenie piasku?

O tym, że należy suszyć piasek, aby nadać mu pożądane parametry, wiedziano już lata temu. Wtedy jedyną metodą pozwalającą pozbyć się wilgoci było wystawianie go na słońce. Dziś proces ten przebiega o wiele szybciej i jest bardziej efektywny.

Piasek jest wilgotny dlatego, że cząsteczki wody znajdują się między jego drobinami. Woda nie przenika bezpośrednio w jego strukturę. Osuszenie ma na celu przekazanie tej wilgoci do czynnika suszącego, którym może być powietrze lub mieszanka powietrza i produktów będących efektem spalania paliwa. Dlatego proces suszenia piasku odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego suszarkach. Urządzenia te wytwarzają ciepło, które powoduje odparowanie wilgoci i przekazanie jej do powietrza.

Oprócz tego, aby dokładnie wysuszyć piasek, należy wprawić go w ruch. W zależności od rodzaju suszarki kruszywo to może być osuszane poprzez obracanie się bębna. Natomiast niekiedy stosuje się proces fluidyzacji polegający na wykorzystaniu silnego strumienia gorącego powietrza, który skutecznie porusza drobinami piasku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz