Materiał Partnera

Na czym polega proces krystalizacji marmuru

Na czym polega proces krystalizacji marmuru

Piękny i trwały kamień, jakim jest marmur, widujemy najczęściej na cmentarzach – wyrabiane są z niego płyty nagrobne. Wyjątkowa odporność tego minerału sprawia, że wykonujemy z niego rzeczy mające utrwalić pamięć i wytrzymać dekady, a nawet stulecia – stąd marmurowe pomniki znanych postaci oraz pamiątki wydarzeń i miejsc. Jednak nawet marmur traci blask i niszczeje. Jak przywrócić mu urok?

Czym jest marmur?

Marmur to skała powstała z wapienia (czasem z dolomitów) na skutek działania temperatury i ciśnienia. W jego skład wchodzi przede wszystkim krystaliczny kalcyt. Marmur wydobywany jest w kamieniołomach w postaci bloków. Przy jego pozyskaniu stosuje się jedynie cięcie skały, nie przeprowadza się eksplozji, ponieważ pokruszyłyby one pokłady skalne. W Polsce złoża marmuru występują tylko na Dolnym Śląsku.

Jak już zostało wspomniane, wyjątkowa trwałość sprawia, że marmur od starożytności znajduje zastosowanie przy wznoszeniu budowli i posągów, a współcześnie również okrywaniu grobów. Wykorzystuje się do tego zarówno całe płyty, jak i odpady i odłamki, z których powstają lastriko i grys.

Co szczególnie istotne, marmur jest podatny na polerowanie. W ten sposób jego powierzchnia zyskuje silny połysk, szczególnie pożądany na pomnikach i w reprezentacyjnych elementach architektonicznych (np. podłogi czy kolumny w kościołach).

Na czym polega krystalizacja marmuru?

Niestety, blask marmuru nie jest na zawsze. Nawet najodporniejsze materiały z czasem zużywają się i tracą blask. Można jednak przywrócić połysk marmurowej podłodze, pomnikowi czy płycie nagrobnej. Służy temu krystalizacja marmuru, usługa wykonywana np. przez firmy, których domeną jest specjalistyczne sprzątanie.

Jest to proces chemiczny, w odróżnieniu od szlifowania, które oddziałuje wyłącznie fizycznie. Proces krystalizacji marmuru polega na przeistoczeniu miękkiego, podatnego na zarysowania węglanu wapnia w krzemiany wapnia – związki odporne na ścieranie i inne niekorzystne działanie otoczenia. Krzemiany zapewniają wysoki połysk na długo. Aby przeprowadzić krystalizację, wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty oraz polerki. Ponieważ wykorzystuje się tu wapień naturalnie obecny w marmurze, a w procesie krystalizacji jest on przetwarzany, zrozumiałą rzeczą jest to, że z każdym zabiegiem będzie go ubywać. Procesu nie można przeprowadzić więcej niż 3–4 razy. Każda kolejna próba będzie nieskuteczna z uwagi na brak substratu reakcji.

Krystalizację marmuru można zlecić specjalistycznym firmom , np. ABC Service Firma Sprzątająca.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz